Gebelerde doğum korkusunun psikolojik ve spiritüel iyilik hali ile ilişkisi
The relationship between fear of childbirth and psychological and spiritual well being in pregnant women
- Tez No: 556912
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVİN ÇITAK BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Araştırma gebelerin doğum korkusu ile psikolojik ve spiritüel iyilik hali arasındaki ilişkiyi incelemek için tanımlayıcı ve ilişkisel olarak yapılmıştır. Araştırmaya Bolu İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı, il merkezinde bulunan beş Aile Sağlığı Merkezine kayıtlı gebeler alınmıştır. Örneklem büyüklüğü power analizi ile 296 olarak belirlenmiş, toplam 338 gebe ile çalışma tamamlanmıştır. Araştırmanın verileri Tanıtıcı Bilgi Formu, Wijma Doğum Beklentisi/ Deneyimi Ölçeği A Versiyonu, Spiritüel İyi Oluş Ölçeği ve Psikolojik İyi Oluş Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, ANOVA, bağımsız gruplarda t testi, Pearson's korelasyon analizi ve adımsal regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda gebelerin doğum korkusu puan ortalamasının 54.22 ± 26.65 olduğu, %36.4' ünün orta düzeyde, %19.8'inin yüksek ve %13.9'unun klinik düzeyde doğum korkusu yaşadığı bulunmuştur. Gebelerin Psikolojik İyi Oluş Ölçeği puan ortalamasının 46.21 ± 7.22, Spiritüel İyi Oluş Ölçeği puan ortalamasının 125.59 ± 12.97 olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was descriptive and relational performed to determine the relationship between fear of childbirth and psychological and spiritual well-being on pregnant women. Pregnant women who were registered to Bolu Provincial Health Directorate 5(five) Family Health Centers in the city center were included in the study. The sample size was determined as 296 by power analysis and the study was completed with 338 pregnant women. Data were collected by using the Introductory Information Form, Wijma Birth Expectation / Experience Scale A Version, Spiritual Well-Being Scale and Psychological Well-Being Scale. Number, percentage, mean, standard deviation, ANOVA, t test in independent groups, Pearson's correlation analysis and stepwise regression analysis were used to evaluate the data. As a result of the study, it was found that the mean fear of childbirth score was 54.22 ± 26.65, 36.4% had moderate, 19.8% had high and 13.9% had clinical fear of childbirth. The mean score of the Psychological Well-Being Scale of the pregnant women was 46.21 ± 7.22, and the mean score of the Spiritual Well-Being Scale was 125.59 ± 12.97 was found.