Otomotiv sanayi için filtre üretiminde enerji yoğunluğu analizi
Energy density analysis in filter production for automotive industry
  1. Tez No: 556934
  2. Yazar: AYŞE NİHAL GÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ZEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Küresel iklim değişikliği, artan nüfus ve artan enerji fiyatları nedeniyle mevcut enerjinin verimli kullanım düzeyinin belirlenmesinde enerji yoğunluğu hesaplamaları önemli bir göstergedir. Bu çalışmada enerji yoğunluğu işletme boyutunda ele alınarak, otomotiv sanayine yönelik filtre üretimi yapan faal bir fabrikanın yıllara göre enerji kullanımını incelemek, zaman içerisinde enerji kullanım trendinin değişimini analiz etmek ve gelecek yıllarda ki enerji kullanım trendini tahminlemek amaçlanmıştır. Çalışmada işletmeden elde edilen verilerle aylara ve yıllara göre enerji yoğunluk hesaplamaları yapılmıştır. Daha sonra zaman serilerinde trend analizi temelli tahmin yöntemi olan regresyon analizi ile işletmenin enerji kullanım ve hasıla rakamları hesaplanmış ve tahmin edilen rakamlarla gelecek yıllar için enerji yoğunluk hesaplaması yapılarak enerji kullanım trendi tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Energy density calculations are an important indicator in determining the level of efficient use of current energy due to global climate change, increasing population and increasing energy prices. In the present study, it is intended to examine the energy usage, to analyse the changes of the energy usage trend in time and to estimate the energy usage trend in the coming years by taken energy density under company dimension of an active factory who produce filters for automotive industry. In this study, energy density calculations were made by obtained datas from the company on monthly and annual basis. Then, energy consumption and revenue of the company were calculated by regression analysis that is a trend analysis based on estimation method in time series. Energy usage trend was estimated for coming years by calculating of energy density with estimated numbers.