Deniz ticaret rotası olarak Kuzey Buz denizinin gemi emisyon değerlerine etkisi
The effect of Northern Ice sea to ship emission values as marine trade route
- Tez No: 557004
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERCAN EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Denizcilik, Marine Science, Marine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada“Yeşil Gemi”gereklilikleri özellikle gemilerin kullandığı yakıt sebebiyle oluşan emisyonlar açısından incelenmiş, bu emisyonları önlemek için yöntemler araştırılmıştır. İlk bölümde yeşil kavramı tanımlanmıştır. Bu tanımlamaya göre yeşil olma için gerekli bilgiler verilmiştir. Yeşil kavramıyla ilintili olan sürdürülebilirliğin çevresel boyutundan yeşil gemi yönetimine geçilmiştir. Yeşil gemi yönetiminde yapılabilecekler genel olarak ifade edilmiş, buradan yeşil gemi olmanın emisyon boyutuna yakıtlar açısından değinilmiştir. En çok kullanılan gemi yakıt türleri, yakıt standartları ve bu yakıtların sebep olduğu emisyonlar ve zararları irdelenmiştir. Gemilerin dünya emisyonlarındaki payları, gemi emisyonlarını düşürmek için IMO'nun verimlilik göstergeleri, teknik, operasyonel ve alternatif enerji kullanarak emisyon azaltma yöntemlerine değinilerek bu yöntemlerden“Rota Seçimi”yöntemi açıklanmıştır. İkinci bölümde ise şu an gündemde olan Kuzey Buz Denizi rotasının açılması durumu irdelenerek, şimdiki mevcut rotalardan olan Süveyş, Panama kanalları, Ümit Burnu rotalarıyla karşılaştırma yapılmıştır. Son bölümde ise Kuzey Buz Denizi rotalarının emisyon açısından avantajlarına, dezavantajlarına, güvenlik ve olası çevresel etkilerine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study,“Green Ship”requirements were examined especially for the emissions caused by the fuel used by the vessels and the methods were investigated to prevent these emissions. In the first section, the concept of green was defined. According to this definition, the information required for becoming green was given. From the environmental dimension of sustainability, which is associated with the concept of green, green ship management has added. What can be done in green ship management was expressed in general, and the emission dimension of being a green ship was mentioned in terms of fuels. The most commonly used types of ship fuels, fuel standards and emissions and damages caused by these fuels have been examined. IMO's efficiency indicators for reducing emissions of ships, ship emissions in the world emission portion were explained and methods of emission reduction using technical, operational and alternative energy were mentioned and“Route Selection”method was explained. In the second section, the Arctic Sea route was examined and the current routes; Suez, Panama Canal and Cape of Good Hope were compared with Arctic Sea routes. In the last section, the advantages, disadvantages, security and possible environmental impacts of the Arctic Sea routes in terms of emissions were discussed.