Fare kafa travması modelinde papaverinin nöroinflamasyon ve serum S100B üzerine etkilerinin incelenmesi
An investigation on the effects of papaverine on neuroinflammation and serum S100B levels in A mouse model for head trauma
  1. Tez No: 557039
  2. Yazar: EMRE SAĞLAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURÇAK BİLGİNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Giriş ve amaç: Travmatik beyin hasarı tüm dünyada yaygındır ve ölüm, kalıcı veya geçici sakatlıklara sebep olmaktadır. TBH mekanizmalarından birincisi travma esnasında ortaya çıkan primer hasardır. Sekonder beyin hasarı genellikle travmayı takip eden saatler veya günler boyunca süren hücresel ve moleküler hasarla ilgilidir. Sekonder hasar mekanizmaları olarak nörotransmitter aracılı eksitotoksisite, elektrolit dengesizliği, mitokondriyal disfonksiyon, nöroinflamasyon, apoptoz, vazospazm, fokal mikrovasküler tıkanıklık araştırılmaktadır. Yeni çalışmalarda papaverinin RAGE reseptör inhibisyonu ve apoptoz yolaklarından Nf-KB yolak inhibisyonu ile mikroglial aktivasyonu baskıladığı gösterilmiştir. Bu sayede papaverinin travmada sekonder hasar sonucu oluşan apoptoz ve nöroinflamasyon üzerine etkili bir ajan olabileceği düşünülmüştür. S100B RAGE reseptörü üzerinden mikromolar düzeylerde nöron, astrosit ve mikrogliada apoptoz ve inflamasyonu uyarır ve prognostiktir. Bu çalışmada, fare kafa travması modelinde intraperitoneal papaverin uygulamasının travmanın 24. saatinde nöroinflamasyon ve nöroproteksiyon üzerindeki etkilerinin incelenmesi, davranış testleri ile post travmatik anksiyete ve depresyona etkilerinin değerlendirilmesi ve gruplar arası serum S100B seviyelerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada her grupta 7 adet (n=7) olacak şekilde toplam 28 adet erkek Swiss albino fare kullanılmıştır. Gruplar Sham grubu, travma grubu, travma ve papaverin uygulanan grup ve sadece papaverin uygulanan grup olmak üzere 4 gruba ayrılmıştır. Farelere izofluran anestezisi altında 9 cm yükseklikten 80 gr serbest ağırlık düşürülerek kafa travması modeli oluşturulmuştur. Travmadan yarım saat sonra kontrol grubuna intraperitoneal serum fizyolojik, deney gruplarına ise 40 mg/kg papaverin intraperitoneal olarak uygulanmıştır. Tüm grupların sakrifikasyon öncesi davranış deneyleri yapılmış. 24. saatin sonunda fareler sakrifiye edilerek beyin dokularındaki histopatolojik ve immunhistokimyasal bulgular ve serum 100b düzeyleri gruplar arası karşılaştırılmıştır. Bulgular: Travma grubunda sham grubuna göre RAGE işaretli hücre sayısı artmıştır (p:
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: Traumatic brain injury is a common problem in today's world and highly associated with death and permanent or temporary disability. There are two mechanisms at play in traumatic brain injury; first one is primary damage that is caused by direct impact. On the other hand secondary brain injury is usually associated with cellular and molecular damage from the onset of trauma to hours or days that follow. Neurotransmitter mediated excitotoxicity, electrolyte imbalance, mitochondrial dysfunction, inflammatory response, apoptosis, vasospasm, focal microvascular occlusion, ischemia resulting from vascular injury are investigated as secondary damage mechanisms. Papaverine is clinically used for its vasodilator effects due to phosphodiesterase inhibition. In neurosurgical practice, it is particularly used in vasospasm associated cerebral and peripheral tissue ischemia after subarachnoid hemorrhage. Papaverine is shown to suppress microglial activation through RAGE receptor and Nf-KB pathway inhibition, both of which are functionaries to apoptosis. It also stimulates apoptosis and inflammation in neuron, astrocytes and microglia at micromolar levels by the S100b RAGE receptor pathway. The aim of this study was to investigate the effects of intraperitoneal papaverine administration on neuroinflammation and neuroprotection at 24 hours of trauma in a mouse head injury model, to evaluate the effects of post-traumatic anxiety and depression on behavioral tests and to investigate the difference in serum S100b levels between groups. Materials and Methods: A total of 28 male Swiss albino mice were used in each group. The subjects were divided into 4 groups as Sham, trauma, trauma and papaverine and papaverine only. Head trauma model was created by dropping 80 g of free weight from a 9 cm height under isoflurane anesthesia. Intraperitoneal saline was administered to the control group half an hour after the trauma and 40 mg / kg papaverine was administered intraperitoneally to the experimental groups. Locomotor activity, open field and tail hanging tests, anxiety and depression status of all groups before sacrification were evaluated. At the end of the 24th hour, vii mice were sacrificed then histopathological, immunohistochemical findings and serum 100b levels were compared between groups. Results: The number of RAGE-labeled cells increased in trauma group compared to the sham group (p: