Ladik Gölü'nde su, sediment ve Scardinius erythrophthalmus (Linnaeus, 1758)'un dokularında ağır metal miktarı ile bazı biyokimyasal ve hematolojik parametrelerin mevsimsel olarak incelenmesi
Water, sediment and Scardinius erythrophthalmus (Linnaeus, 1758) in Ladik Lake, seasonal investigation of heavy metal amount and some biochemical and hematological parameters in underworks
  1. Tez No: 557042
  2. Yazar: FERAYE İDİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKET KANDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Son yıllarda gerek evsel ve gerekse endüstriyel atıklar arıtma olmadan hem akarsulara hem de durgun sulara boşaltılmaktadır. Dolayısı ile doğal göller gibi kullanılabilir su kaynaklarının gittikçe azalmasına ve kirlenmesine neden olmaktadır. Bu gibi yollarla sucul ortamlara karışan ağır metaller, burada yaşayan canlıların vücutlarında artan miktarlarda birikmektedirler. Kızılkanat Balığı, Scardinius erythrophthalmus (Linnaeus, 1758), vücudu kısa, yüksek yapılı ve lateral olarak yassılaşmıştır. Baş küçük, gözler iri, burun yuvarlaktır. Ağız terminal konumlu olup dudaklar ince yapılıdır. Ladik gölünde bulunan bu tür yöre halkı tarafından besin olarak tüketilmektedir. Dolayısı ile balığın vücudunda birikecek ağır metallerin tespit edilmesi insan sağlık açısından önemli olacaktır. Bu çalışmada, Ladik gölünde bulunan Kızılkanat Balığında ağır metal miktarı belirlenecektir. Mevsimsel olarak Haziran 2012-Haziran 2013 tarihleri arasında Ladik Gölünde belirlenmiş çeşitli istasyonlarda, limnolojik, ağırmetal kirliliği ve burada yaşayan Scardinius erythrophthalmus (Linnaeus, 1758), kızılkanat'ın ekolojik stres durumları bazı biyo-belirteçler (hematolojik, biyokimyasal ve histopatolojik) ile belirlenmiştir. Mevsimsel olarak karaciğer dokusunda önemli toksikopatolojik lezyonlara rastlanmamakla birlikte solungaç dokusunda meydana gelen lezyonlardan dolayı su içerisinde kirleticilerin bulunduğu açık bir şekilde görülmektedir. Tüm mevsimlerde solungaç dokularında gözlenen¸sekonder lameller arası boşlukta azalma, sekonder lamellerde erime, sekonder lamellerde birleşme ve kıkırdak dokuda meydana gelen hasar kirletici ile maruziyetin bir göstergesidir. Bu kirleticiler tüm mevsimlerde ve tüm balıkların solungaçlarında toksikopatolojik lezyonlara sebep olmuştur.
Özet (Çeviri)
In recent years, both domestic and industrial wastes have been discharged to both rivers and stagnant waters without treatment. Therefore, it causes water resources such as natural lakes to become more and more scarce. Heavy metals, which are involved in the aquatic environment by such means, accumulate in increasing amounts in their bodies. Kızılkanat Fish, Scardinius erythrophthalmus (Linnaeus, 1758), the body is short, high structure and lateral flatten. Head is small, eyes are big, nose is round. The mouth has a terminal position and the lips are thin. This species found in the lake of Ladik is consumed as food by the locals. Therefore, the detection of heavy metals in the body of the fish will be important for human health. In this study, the amount of heavy metal will be determined in Kızılkanat Fish in Ladik lake. Seasonally between June 2012 and June 2013 at various stations identified in Ladik Lake, limnological, heavy pollution and Scardinius erythrophthalmus (Linnaeus, 1758), living in this area, were determined by some bio-markers (hematological, biochemical and histopathological). Although no significant toxicopathological lesions are observed in the liver tissue, it is clear that pollutants are present in the water due to lesions occurring in the gill tissue. In all seasons, a decrease in the space between the interfacial lamellae observed in the gill tissues, dissolution in the secondary lamellae, merger in the secondary fins and damage in the cartilage tissue is an indication of the exposure with contaminants. These pollutants have caused toxicopathological lesions in all seasons and gills of all fish.