Aydın-Buharkent jeotermal enerji santrali temel zemininin jeoteknik özelliklerinin araştırılması
Investigation of geotechinal properties of foundation soil of Aydın-Buharkent geothermal energy power plant
- Tez No: 557093
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRİ BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Türkiye önemli bir jeotermal potansiyeli olan Alp-Himalaya orojenik kuşağı üzerindedir. Bundan dolayı; jeotermal enerji, Türkiye için önemli bir yenilenebilir enerji kaynağıdır. Özellikle büyük enerji tüketimi olan ve az sayıda jeotermal santral bulunan Batı Anadolu'da jeotermal enerji kullanımı sayesinde yerli enerji üretimi artmakta ve enerji ihtiyacı karşılanabilmektedir. Bu tez çalışması kapsamında Aydın-Buharkent Jeotermal Enerji Santral yerinde 12 adet sondaj kuyusu açılmış ve bu sondajlarda yerinde deneyler (standart penetrasyon deneyi ve presiyometre deneyi) yapılmıştır. Yapılan deneylerden alınan numuneler laboratuvara gönderilmiş zemin mekaniği deneyi (su içeriği, kıvam limitleri, doğal birim hacim ağırlık, elek analizi, serbest basınç dayanımı) ve kaya mekaniği deneyleri (tek eksenli basınç dayanımı ve nokta yükleme dayanımı) gerçekleştirilmiştir. Deneylerden elde edilen verilere göre birimlerin taşıma gücü, oturma miktarı, yatak katsayısı belirlenmiş, stabilite analizleri yapılmıştır. Bu bağlamda; elektrik üretmek amacıyla inşa edilmesi planlanan Aydın-Buharkent Jeotermal Enerji Santral yerinde yapılan“zemin etütleri ve sonuçları”mühendislik jeolojisi açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey is geographically located on the Alpine-Himalayan orogenic belt which has important geothermal energy potential. Therefore, geothermal energy can be considered as an important renewable energy source for Turkey. In Western Anatolia, the energy requirement is great, while the number of Geothermal Energy Power Plant is insufficient. By means of using geothermal energy the local energy production is increasing and energy requirement can be supplied. In the scope of this thesis, twelve number of boreholes were drilled in Aydın-Buharkent Geothermal Energy Power Plant and in-situ tests (standard penetration test and pressuremeter test) were performed. On the samples taken the soil mechanics tests (water content, atterberg limits, natural unit weight, sieve analysis, unconfined compressive strength) and rock mechanics tests (uniaxial compressive strength and point load strength index) were performed. According to the data obtained from the tests, the bearing capacity, the amount of settling, the coefficient of soil reaction were determined and the stability analysis were done. In this context, according to the soil investigation and results performed at the location of Aydın-Buharkent Geothermal Energy Power Plant, which is planned to be constructed for the purpose of generating electricity, were evaluated in terms of engineering geology.