GGG-60 sınıfı küresel grafitli dökme demirde östemperlenme ısıl işleminin çekme, yorulma ve aşınma özelliklerine etkisi
- Tez No: 55712
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜSEYİN ÇİMENOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Östemperlenmiş Küresel Grafitli Dökme Demirler (ÖKGDD), Küresel Grafitli Dökme Demirlere (KGDD) östemperleme işleminin uygulanmasıyla üretilen yüksek mukavemet, yüksek süneklik ve aşınmaya karşı direnç gösteren beynitik mikroyaprya sahip bir dökme demir grubudur. ÖKGDD'nin üretim sürecinde karşılaşılan sorunlar, östenitleme sıcaklığı ve süresi, östemperleme sıcaklığı ve süresi, kimyasal bileşim ve kesit kalınlığı gibi östemperleme kinetiğini ve mekanik özellikleri önemli ölçüde etkileyen parametlerin etkisini araştırmak amacıyla 1970 yılmdan bu yana pek çok bilimsel arastama yapılmıştır. Bu çalışmada, % 3.72 C, % 2.51 Si, % 0.43 Mn, % 0.0237 P, % 0.01 S, % 0.07 Cr, % 0.021 Sn ve % 0.047 Mg bileşimine sahip GGG-60 (DİN 1693) smıfi KGDD, 900 °C'de 100 dakika süreyle östenitlenmiş ve 300 °C'de 45, 60, 90 ve 180 dakika süreyle östemperlenmiştir. Östemperleme süresinin mekanik özelliklerini araştırmak amacıyla, sertlik, çekme, çift yönlü eğmeli yorulma, disk üzerinde pim yöntemiyle metal-metal aşınma deneyleri yapılmışta. Çahşmal r sonunda 300 °C'de östemperleme işlemiyle beynitik ferrit ve yüksek karbonlu östenitten ibaret iğnesel ÖKGDD mikroyapısı elde edilmiştir. Östemperleme işlemiyle döküm halindeki KGDD'nin serdiği, çekme ve akma mukavemeti ve aşınma direnci önemK ölçüde artmışta. Öte yandan östemperleme süresiyle sertlik, çekme ve akma mukavemeti ve yorulma mukavemeti önemli bir değişme göstermemiş, kopma uzaması ve kesit daralması değerlerinin ise östemperleme süresinin artmasıyla arttığı belirlenmiştir. Östemperlenmiş numunelerin aşmma direncinin ise deney yüküne bağlı olarak değiştiği gözlenmiş; Düşük deney yüklerinde (10 ve 20 N) ' önemli bir değişim gözlenmediği halde, yüksek deney yüklerinde (40 ve 80 N) östemperleme süresinin artmasıyla birlikte artmaktadır. xuı
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EFFECT OF AUSTEMPERING PROCESS ON TENSILE, FATIGUE AND WEAR PROPERTIES OF GGG-60 GRADE SPHEROIDAL GRAPHITE CAST IRON Austempered Ductile Iron (ADI) is a group of high strength, high ductility and high wear resistant engineering materials which are produced by applying two step heat treatment to a conventional ductile iron. The first step of heat treatment in producing ADI is austenitisation in the temperature range 825 - 950 °C to change the as-cast matrix structure into austenite and the second step is rapid cooling to the isothermal temperature (250-400°C) in a salt bath and holding at this temperature for a certain time. After this isothermal treatment, the cast component is removed from the bath and allowed to cool to room temperature in air. Final microstructure would consist of bainitic ferrite needles, carbide and retained austenite, namely lower bainite or carbide free ferrite laths and retained austenite, namely upper bainite depending on the selected austempering temperature. In austempering of ductile iron, austenitisation temperature and time, austempering temperature and time as well as chemical composition of ductile iron have a strong influence on the kinetic of heat treatment and in turn the mechanical properties of ADI. Lower bainitic morphology is predominant at the lower temperature range (250- 330°C) and responsible for high hardness and strength values but low ductility and toughness. On the other hand, the predominant morphology is upper bainite at higher temperature range (330-400°C) and responsible for higher ductility and toughness values but low hardness and strength values. XIVWhen the cast component is immersed into the isothermal sakh bath after austenitisation, austempering process progressives through a two stage reaction. The first stage is given by the reaction, y-Kx+yhc (1.1) At this stages, bainitic transformation starts at the places close to the graphite nodules and progressives as the carbon in ferrite is rejected into austenite. This reaction continues until austenite is saturated by carbon. If the reaction is interrupted at the early stage of austempering, some amount of austenite not having been saturated by carbon transforms to martensite during cooling to room temperature. As a result, final microstructure would consist of bainitic ferrite needles, retained austenite and some amount of martensite. After austenite has been saturated by carbon, it would be stable enough not to transform to martensite. If the austempering time is prolonged, carbon saturated austenite starts to decompose into ferrite and carbide due to the second stage of the transformation expressed as; yhc->a+Fe3C (1.2) The amount of retained austenite increases with increasing the austempering time, reaches a plateau between the time ti and t2, then decreases. The tin