Selection of the software development process measurement component on scrum software development: An analytic hierarchy process approach
Scrum yöntemli yazılım geliştirme konusunda yazılım geliştirme süreç ölçüm bileşeni seçimi: Analitik hiyerarşi süreci yaklaşımı
- Tez No: 557177
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Günümüz dünyasında, yazılım, yazılım geliştirmenin cevap verebileceğinden daha hızlı gelişir; bu nedenle, yazılım geliştirme organizasyonları sadece gereksinimlerden kaynaklanan belirsizliklerle baş etmekle kalmaz, aynı zamanda yazılım geliştirme sürecinin ölçülmesi ve iyileştirilmesi sorunlarıyla baş etmek için sürekli çalışırlar. Scrum, üretim sürecinde sürekli ölçüm sağlamak için en iyi uygulamaları ararken, geliştirme sürecine müşteri tarafından değer verilen yazılım ürünleri üretme kabiliyeti ile gelişim sürecini yönlendiren en yaygın ve kullanılan çevik yazılım geliştirme çerçevesidir. Ancak, Scrum'daki başarının ölçülmesi zorlu bir çabadır. Endüstriyel vaka çalışmasının amacı, Analitik Hiyerarşi Süreci kullanılarak çok ölçekli karar verme yönteminden faydalanmaktır. Bu çalışmada, TÜBİTAK SAGE yazılım geliştirme grubu ile uygun süreç metrikleri ve bu metrikleri sunan yazılım bileşeninin seçilmesi için sistematik bir seçim süreci tasarlanmıştır. Sonuç olarak, yazılım geliştirme süreç ölçüm bileşeni seçilirken kullanılan kriter seti; ilgililik, deneyim, işlevsellik ve elverişlilik ile kullanabilirlik olarak belirlenmiştir. Ilgililik kriteri %49,225 oranında önemli iken bunu %22,512 ile deneyim kriteri, %17,040 ile elverişlilik ile kullanabilirlik kriteri, %11,223 ile işlevsellik kriteri önem dereceleri olarak takip ettiği ortaya çıkmıştır. Dahası, yazılım geliştiricilerin süreç metrikleri tercihlerinin dağılımları kendi karakteristik özelleklerine ve savunma sanayinin yapısına uygun, ihtiyaçları karşılayan bulgular çeşitli dağılım grafikleri ile incelenmiştir. Son olarak, yazılım geliştirme sürecine uygun entegre edilebilir dört farklı süreç metrikleri sunan yazılım bileşeni alternatifi Analitik Hiyararşi Süreci sistemi uygulaması gerçekleştirilmiştir. Alternatifler arasında Alternatif-1 %40,259 oranı ile ilk sırada seçilirken, bu alternatifi %23,632 oranı ile Alternatif-3 izlemiştir.
Özet (Çeviri)
In today's world, software evolves faster than software production can respond; therefore, software development organizations not only deal with the uncertainties inherited from requirements but also work continuously to deal with deployment issues. Scrum is the most widely known and used agile development framework that guides the development process with its ability to create customer-valued software artifacts iteratively and incrementally, while seeking best practices to provide continuous measurement during the production. However, measuring success in Scrum is a challenging endeavor. In particular, it is hard to select the best fitting agile metric during consecutive Scrum sprints. The goal of this industrial case study was to utilize a multi-criteria decision-making by using the Analytic Hierarchy Process. To this end, a systematic selection process was designed for selecting appropriate software measurement component related to the project process management with the TÜBİTAK SAGE software development group. The set of criteria, which was used for selecting the software development process measurement components, determined as relevance, experience, functionality and feasibility & usability. According to results of this study, it was determined that the criterion of relevance has the most precedence by the ratio 49.225%, this was followed by experience criterion with 22.512%, feasibility & usability criterion with 17.040%, and criterion of functionality as 11.223%. Moreover, the distribution of the process metrics preferences of the software developers was analyzed according to their characteristic features and defense industry structure by using different distribution charts. Finally, the software process measurement components, which can be easily integrated the agile software process tool that is used by TÜBİTAK SAGE software development group are determined alternatives for performing selection process with Analytic Hierarchy Process method. Among the other options, Alternative-1 was chosen as the first with 40.259%, followed by Alternative-3 with 23.632%.