Fononların spektroskopisi
Spectroscopy of phonons
- Tez No: 557198
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ULUBEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bulunduğumuz yüzyılda teknolojinin ilerlemesiyle birlikte katı ve sıvı maddelerin analiz uygulamalarının başında optik analizler gelmektedir. Maddenin içeriğinde, bağ yapısında ve moleküllerinde herhangi bir bozulma gerçekleştirmeden kolay bir şekilde analiz etmek için kızılötesi soğrulma ve Raman saçılma yöntemleri optik analizlerin başında gelir. Portatif Raman cihazında etanol sıvısının ölçümü yapılarak 432 cm^(-1), 887〖 cm〗^(-1), 1052 cm^(-1), 1088 cm^(-1), 1275 cm^(-1) ve 1468 cm^(-1) değerlerinde belirgin pikler verdiği ve Gaussian 09W programı ile bu değerlerin hangi titreşim türlerine ait oldukları belirlenmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda ulaşılan değerlerin literatür değerleriyle uyumlu olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca aspirin katı numunesi de incelenerek; 175cm^(-1), 422 cm^(-1), 545 cm^(-1), 746 cm^(-1), 1041 cm^(-1 ), 1183 cm^(-1), 1287 cm^(-1) ve 1598 cm^(-1) değerlerinde piklere ulaşılmıştır. Gaussian 09W programıyla aspirinin kristalli yapısının titreşim modları çıkarılmış ve yapılan ölçümlerin literatür sonuçlarıyla 170 cm^(-1)-3000 cm^(-1) pik aralığında uyumlu oldukları gözlemlenmiştir. Analizler neticesinde katı ve sıvı maddelerin optik analizlerinde Raman tekniğinin zahmetsiz, hızlı ve doğru sonuçlar verdiği, kaçak alkol üretiminin engellenmesi ve ilaç içeriğinin bilinmesinin yanı sıra teknik takibinin izlenebilirliği açısından da kullanımının uygun olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the advent of the technology in the century we live today, optical analysis methods are the principal methods in the realm of analyzing liquids and solid materials. In order to analyze easily without causing a deformation in the molecular structure and chemical bondind properties, IR absorption and Raman spectroscopy are the leading optical analysis methods. By processing ethanol with the portable Raman spectroscope, 432 cm^(-1), 887〖 cm〗^(-1), 1052 cm^(-1), 1088 cm^(-1), 1275 cm^(-1) and 1468 cm^(-1) it was observed that the peak values characterized around it was established that to what type of molecules vibrations above mentioned values corresponded by the use of Gaussian 09W. Measurements and experiment results shown accordance with the literature. Moreover, processing solid aspirin sample, peak values were observed 175cm^(-1), 422 cm^(-1), 545 cm^(-1), 746 cm^(-1), 1041 cm^(-1 ), 1183 cm^(-1), 1287 cm^(-1) and 1598 cm^(-1). Vibration modes for crystal form of aspirin were simulated and between 170 cm^(-1)-3000 cm^(-1) it was observed that measurements and literature accorded with one another. As a result of the analyses it is established that Raman spectroscopy is practical, fast and accurate in the field of optical analysis of liquid and solid materials; should be used widely against production of illegal alcoholic be verages, and for monitoring medicines.