Edirne İlinde Solunum Sistemi Hastalıklarında Halk İlacı Olarak Kullanılan Tıbbi Bitkiler
Medicinal plants using as folk medicine for respiratory system diseases in Edirne
- Tez No: 557203
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLDEN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu çalışmada, Edirne çevresinde solunum sistemi hastalıklarından grip, soğuk algınlığı, nezle, bronşit, sinüzit, astım, nefes darlığı için halk ilacı olarak kullanılan tıbbi bitkiler araştırılmıştır. Solunum sistemi hastalıklarında halk ilacı olarak bitkilerin kullanılması diğer hastalıklara oranla daha yaygın olduğundan ve bu konuda yayınlanmış kaynaklar az olduğundan böyle bir araştırmaya hem sağlık hem de bitki revizyonu açısından ihtiyaç duyulmuştur. Bu çalışma kapsamında Edirne ili ve ilçelerinde grip, soğuk algınlığı, nezle, bronşit, sinüzit, astım, nefes darlığı için kullanılan 54 adet tıbbi bitkinin fotoğrafları, genel özellikleri ve hastalıklarda kullanım şekilleri verilmiştir. Bu bitkilerin; yöresel adları, familyaları, lokaliteleri, hangi hastalıkta neresinin nasıl ve ne şekilde hangi sıklıkla kullanıldığı hakkında bilgiler karşılaştırmalı tablolar halinde verilmiştir. Çalışmada ayrıca Edirne ili ve ilçeleri olmak üzere toplamda 384 kişiye anket uygulaması yapılmıştır. Halk arasında yapılan anket sonuçlarına göre; halkın grip ve nezle hastalığı için en çok ıhlamur, soğuk algınlığı hastalığı için çok nane ve limon, sinüzit hastalığı için en çok adaçayı ve acı kavun, bronşit hastalığı için ebegümeci, astım hastalığı için zencefil, nefes darlığı için kekik ve lavanta bitkilerini kullandıkları tespit edilmiştir. Ankete katılan kişilerin; sosyo - demografik özellikleri, hangi hastalık için hangi bitkiyi nasıl ve ne şekilde kullandıkları, bitkisel uygulama yöntemlerini kimden öğrendiklerini ve bu tedaviden fayda görme durumları tespit edilmiştir. Anket sonuçları karşılaştırmalı tablolar halinde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, medicinal plants used as folk medicine in the vicinity of Edirne for respiratory system diseases such as cold, bronchitis, sinusitis, asthma, shortness of breath have been investigated. Because the use of plants as folk medicine in respiratory system diseases is more common than the other kind of diseases and the resources published in this regard are low and such research is needed in terms of both health and plant revision. In this study, photographs, general characteristics and usage of 54 medicinal plants used for flu, cold, catarrh, bronchitis, sinusitis, asthma, shortness of breath in Edirne province and districts were given. For these plants; local names, families, localities, and which part of these plants, in which way, how often should applied, for what disease should they used is given at comparative tables. In addition, a total of 384 people were surveyed in Edirne province and districts. According to the results of the survey conducted it is obtained that among the people; the most common used medicinal plant for flu and catarrh is linden, for cold they are mint and lemon, for sinusitis they are sage and bitter melon, for bronchitis it is hibiscus, for asthma it is ginger, for shortness of breath they are thyme and lavender. Socio - demographic characteristics, which plant and how they used the plant for which disease, from whom they learned the herbal application methods, and their benefits from this treatment were determined from the people surveyed. The results of the survey are given as comparative tables.