Meşe mazısı atığının yerel yapı stoğunda yalıtım malzemesi olarak araştırılması
Investigation of oak gall waste as insulation material in local building stock
- Tez No: 557204
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİHA KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Dünyadaki gelişen teknolojiyle birlikte kullanıcı ihtiyacının artması, enerji tüketimindeki artışı da beraberinde getirmektedir. Enerji tüketiminin artışı da çevresel bozulmalara ve küresel sera emisyonlarına neden olmaktadır. Bu bağlamda enerji tüketimine en çok katkıyı sağlayan sanayi, bina (konut/ticari), ulaştırma ve tarım sektörleri olup, bunların büyük bir kısmı da binaların inşaatı ve işletilmesiyle gerçekleşmektedir. Enerji konusunun dünya ekonomisi açısından stratejik bir öneme sahip olması, bu sektörler için enerji verimliliği, enerji tasarrufu, doğal enerji, sürdürülebilirlik vb. kavramlarını da odak noktası haline getirmiştir. Gelişmekte olan ve nüfus artış oranı yüksek olan Türkiye'de de enerji ihtiyacı bu oranda artmaktadır. Sektörel dağılıma bakıldığında bu artışın sanayiden sonra binalardan kaynaklandığı bilinmektedir. Ham madde elde edilmesinden, yapının yıkılmasına kadar uzanan süreçte enerji tüketimi söz konusudur. Bu bağlamda yapılarda kullanılan yapı malzemeleri de bu süreçte önemli bir paya sahiptir. Yenilenemeyen kaynakların hızlı bir şekilde tüketildiği günümüzde, atıkların geri dönüştürülerek kullanımı veya doğal yapı malzemesi seçimi ile tüketilen enerji miktarı azaltılabilmektedir. Ayrıca sürdürülebilir mimari yaklaşımlarda yapıların, yerli ve düşük enerji içeriğine sahip, yenilenebilir, geri dönüştürülebilir ve toksik olmayan malzemelerle yapılması çevre dostu yaklaşımlar açısından önemlidir. Bu bağlamda, özellikle konutlardaki enerji verimliliğinin sağlanması amacıyla, yeni türev doğal bileşenli ve ekolojik inşaat malzemeleri üzerine araştırma geliştirme çalışmaları en güncel konuların başında gelmektedir. Türkiye'de konutlarda enerji tüketim miktarının azaltılabilmesi için alınan önlemlerin başında bina yalıtımı gelmekte olup, günümüzde yalıtım amaçlı malzeme kullanımı her geçen gün artış göstermektedir. Bu çalışma, enerji dönüşümünün devamlılığı, çevresel sürdürülebilirlik göz önüne alınarak enerji verimliliğinin en iyi şekilde gerçekleştirilebilmesi için ekolojik kökenli yalıtım malzemelerine, yaşamsal döngüsü ve yapısal özelliği sebebiyle örnek olabilecek meşe mazısının ısı ve ses yalıtımı bakımından incelenmesini içermektedir. Çalışmada, ülkemizde bol miktarda, farklı coğrafyalarda bulunan mazı meşesi ağaçlarının, yaşamsal döngüsü içerisinde her yıl düzenli olarak ürettiği, patolojik oluşum olan mazı ile yapısal akrilik bağlayıcının bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş ekolojik kökenli yalıtım plaka üretimi ve ürün geliştirme süreçleri üzerine devam eden çalışmalardan elde edilen bulgular aktarılmıştır. Çalışma kapsamında meşe mazısı malzemesinden üretilen levhalara, yalıtımında kullanılabilirliği için yapılması gereken ısıl iletkenlik, ses geçiş kaybı ve ses yutma testleri uygulanmıştır. Ayrıca levhaların üretim aşamasındaki karbon ayak izi hesaplanmıştır. Yapılan testlerin ve hesapların sonucunda elde edilen bulgular ile günümüzde kullanılan yalıtım malzemeleri, sürdürülebilirlik, enerji verimliliği, üretim kolaylığı, ulaşım kolaylığı gibi konular karşılaştırılarak bunlara ilişkin yorumlar aktarılmıştır. Çalışmanın sonucunda elde edilen bulgularla, meşe mazısıyla hazırlanmış olan yalıtım plakası ve mazının endüstriyel olarak kullanımına yeni bir örnekleme de yapılmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
In the world, increasing of consumer's needs with developing technology, comes with increased consumption of energy. The increase in energy consumption causes environmental degradation and global greenhouse emissions. In this context, having most of the contributions of energy consumption take place industry, building (house/ commercial buildings), transportation and agriculture sectors and the biggest part of those are constructions and management of buildings. The subject of energy has strategical importance in the world economy turns into focus point to energy efficiency, energy conservation, natural energy, sustainability for these sectors. In Turkey which has an increasing population rate and emergent is on the rise of that much. When the sectoral distribution is checked on, this increase is known originated industrial and then building. The process from raw material production to pull down to building are a matter of energy consumption. In this context construction materials that use on buildings have lots of important shares. The day in nonrenewable resources are consumed expeditiously, recycles and uses of wastes or choosing natural building materials may be reduced energy consumptions. Also, in the sustainable architecture approaches, buildings are important in terms of environment-friendly approaches that build local and low energy, sustainable, renewable, recyclable and non-toxic materials. In this context, houses which purpose on especially energy efficiency, are top on the current issues that research studies on a new type of natural component and ecologic construction materials. Reducing energy for houses in Turkey, the most important precaution is building insulation and today using materials for insulation is increasing day by day. This study contains analyzing of oak gall in point of heat and sound insulation which may be exemplary for energy efficiency to ecologic insulation materials for its structural characteristics and lifecycle in defiance of environmental sustainability. In the study, oak gall trees found in different regions in our country, the yearly bases productions and continued studies on the development process are quoted manufacturing an insulation plaque which is made from a pathologic formation gall a combination with an acrylic binder. In the content of the study, plaques made from oak gall materials were tested on heat transmission, loss of sound permeability and sound absorption for uses on insulation. Also, the plaque's carbon footprint on the production phase was calculated. Result of the tests and calculations with acquired findings were quoted related to today's current insulations materials. With acquired findings which are got the end of the study, insulation plaque which made form oak gall and gall's industrial usage also will have been a new example.