Into a wyld forest': The forest as an ideological space in middle English metrical arthurian romances
Vahşi ormana doğru': Orta İngilizce Manzum Arthur romanslarında ideolojik mekan olarak orman
- Tez No: 557386
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA BURÇİN EROL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu tezin amacı Orta İngilizce manzum Arthur romanslarında kullanılan ormanı ideolojik mekân olarak incelemektir. Arthur şövalyelerinin ve diğer karakterlerin ormandaki maceralarını, mücadelelerini, vuruşmalarını, karşılaşmalarını ve manevi değişimlerini inceleyerek, ormanın Orta Çağ şövalyelik ilke ve öğretileri doğrultusunda tasarlandığı tartışılmaktadır. Mekân ve mekânsallık kavramları, mekânın ideolojilerden ayrı değerlendirilemeyeceğini tartışmak üzere kullanılmıştır. Hatta, mekân ideolojik anlamlar taşır ve üretir, ve ayrıca onlar tarafından üretilir. Orta Çağ şövalyelik ideolojisi, romanslarda tasvir edilen ormanları, bu ormanların Orta Çağ'daki tarihçesinin, klasik edebiyat ve genel olarak Orta Çağ edebiyatındaki örneklerinin ışığında, ideolojik bir mekân olarak şekillendirmiştir. Nitekim, romanslardaki orman, bir şövalyelik mekânı olarak, şövalye için tasarlanmıştır ve şövalyenin ihtiyaçlarını ve başarılarını önceller. Dolayısıyla, orman, şövalyenin gelişimi ve kendini gerçekleştirmesi için özel olarak yaratılmış bir mekân olarak işlevini yerine getirir. Bu bağlamda, bu tez Kral Arthur'un Yemini (the Avowyng of King Arthur), Arthur'un Maceraları (the Awntyrs off Arthure), Sir Gawain'in Kahramanlığı (the Jeaste of Sir Gawain), Libeaus Desconus (Lybeaus Desconus), Sir Gawain'in Evliliği (the Marriage of Sir Gawain), Sir Gawain ve Carlisle'ın Karl'ı (Sir Gawain and the Carle of Carlisle), Sir Gawain ve Yeşil Şövalye (Sir Gawain and the Green Knight), Galli Sir Perceval (Sir Perceval of Galles), Sir Gawain ve Ragnelle'in Düğünü (the Wedding of Sir Gawain and Dame Ragnelle) ve Ywain ve Gawain (Ywain and Gawain) romanslarındaki ormanların şövalyelik mekânı olarak analizini içermektedir ve bu romanslardaki ormanların şövalyelik ideolojisini doğrulamak amacıyla, şövalyeye, zorlu görevler ve testler sunduğunu tartışmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this dissertation is to analyse the forest employed in Middle English metrical Arthurian romances as an ideological space. Through examining the Arthurian knights' and the non-knights' adventures, challenges, combats, encounters, chivalric relations, and spiritual transformations in the forest, it is argued that the forest is designed in accordance with the principles and precepts of the dominant medieval chivalric ideology. The concepts of space and spatiality are used to argue that space cannot be considered separately from the ideologies. Even, space carries and produces ideological meanings and is also produced by them. Therefore, it can be stated that the romance forests are constructed by the medieval chivalric ideology along with the influence of the origins of the forest, its classical and literary antecedents. Thus, the forest as a chivalric space is designed for the knight and centralises his needs and achievements. Hence, it functions as a space specifically created for the development and self-realisation of the chivalric knight. In this regard, this dissertation presents the analyses of the forests of chivalric ideology in the Avowyng of King Arthur, the Awntyrs off Arthure, the Jeaste of Sir Gawain, Lybeaus Desconus, the Marriage of Sir Gawain, Sir Gawain and the Carle of Carlisle, Sir Gawain and the Green Knight, Sir Perceval of Galles, the Wedding of Sir Gawain and Dame Ragnelle, and Ywain and Gawain and argues that the forests in these romances present challenges and tests for the knight to endorse and confirm the chivalric ideology.