Aktif karbon eldesi ve atık sulardan antibiyotik adsorpsiyonu
Production of activated carbon and antibiotic adsorption from wastewater
- Tez No: 557398
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNAL GEÇGEL, DR. OSMAN ÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Bilimler ve Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı çınar ağacı meyvesinden yüksek yüzey alanı ve uygun gözenek dağılımına sahip aktif karbon üretmek ve elde edilen aktif karbonun sulu çözeltiden diklofenak adsorpsiyonu üzerindeki verimliliğini araştırmaktır. Aktif karbon kimyasal aktivasyon yöntemi kullanılarak ZnCl2 aktifleyicisi ile elde edildi. Elde edilen aktif karbonun yüzey karakterizasyonu TGA, FTIR, SEM, BET ve elemental analiz yöntem-leri kullanılarak yapıldı. Elde edilen aktif karbonlar için en yüksek yüzey alanı 1492.89 m2/g olarak belirlendi. Diklofenak adsorpsiyonu Batch yöntemi kullanılarak gerçekleştirildi. Adsorbent konsantrasyonu, başlangıç antibiyotik konsantrasyonu, adsorpsiyon süresi, sıcaklık ve pH gibi adsorpsiyonu etkileyen bazı parametreler incelendi. Aktif karbon üzerinde dik-lofenak adsorpsiyon mekanizması, izotermler (Langmuir, Freundlich, Temkin ve Dubi-nin-Radushkevich), kinetik modeller (yalancı birinci dereceden ve yalancı ikinci dere-ceden) ve termodinamik parametreler (Gibbs serbest enerji, entalpi ve entropi) kullanı-larak açıklandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to produce an activated carbon with a high surface area and appropriate pore distribution from sycamore balls and to investigate the efficiency of the activated carbon on diclofenac adsorption in aqueous solution. Activated carbon was obtained by ZnCl2 activating agent by using chemical activation method. The surface characterization of activated carbon was performed using TGA, FTIR, SEM, BET and elemental analysis methods. The highest surface area in the activated carbons obtained was determined to be 1492.89 m2/g. Diclofenac adsorption was performed using Batch method. Some parameters af-fecting the adsorption, such as adsorbent concentration, initial antibiotic concentration, adsorption time, temperature and pH were examined. Diclofenac adsorption mechanism on activated carbon was explained by using isotherms (Langmuir, Freundlich, Temkin and Dubinin-Radushkevich), kinetic models (pseudo-first order and pseudo-second or-der), and thermodynamic parameters (Gibbs free energy, enthalpy and entropy).