Balıkçı ve hizmet gemilerinin iş sağlığı ve güvenliği yönünden değerlendirilmesi
Evaluation of fisheries and service ships for occupational health and safety
  1. Tez No: 557427
  2. Yazar: VELİ CEM PEKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR ÖZVAROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez, 20 Haziran 2012 tarihinde, kabul edilen ve 30 Haziran 2012 tarihinde, 28339 sayılı resmî gazetede yayınlanan“İş Sağlığı ve Güvenliği kanunu”kapsamında çıkarılan 20.08.2013/28741 resmî gazetede yayınlanan“Balıkçı Gemilerinde Yapılan Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri”hakkında yönetmelik ile balıkçı ve hizmet gemilerinin iş sağlığı ve güvenliği açısından değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. 10 Aralık 1948 tarihli kabul edilen ve ülkemiz tarafından 6 Nisan 1949 tarihinde kabul ettiğimiz İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi 3.maddesine göre yaşamak, hürriyet ve kişi emniyeti her ferdin hakkıdır. Türkiye Cumhuriyeti 1982 Anayasasına 17. Maddesine göre de herkes, yaşama, maddî ve manevî varlığını koruma ve geliştirme hakkına sahiptir. 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanuna göre işin yürütülmesi sırasında işverenler işe özgü her türlü tedbiri almak ve uygulamakla yükümlüdür. Bu sebeple iş ile ilgili tehlike ve risklerin belirlenmesi için risk değerlendirmesi yapmak ya da yaptırmakla yükümlüdürler. Ülkemizde endüstriyel balıkçılık sezonunda avlanma için kısıtlı bir süre olması ve belli ekonomik değerin elde edilmesi için kısıtlı bir zamanın olması iş sağlığı ve güvenliği kurallarına uyumu aksatabilmektedir. Ayrıca meteorolojik koşulların göz önünde bulundurulması sonucunda avlanma süresinin daha da azalması gibi etkenler nedeniyle çalışanların iş sağlığı ve güvenliğini tehlikeye sokabilmektedir. Bu tez çalışmasında 10-29 metre arası 96 adet, 30-49 metre arası 60 adet, 50-99 metre arası 24 gemi olmak üzere toplam 180 adet balıkçı ve hizmet gemisi araştırılmıştır. Bu tez ile olası kaza risklerinin azaltılması ve balıkçı gemilerinde uygulanan iş güvenliği uygulamalarının aksayan kısımların 6331 sayılı İş Sağlığı ve İş Güvenliği kanunu ve bu kanuna istinaden çıkartılan Balıkçı Gemilerinde Yapılan Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkındaki yönetmelik maddelerince değerlendirilmesi, gemi boylarıyla iş sağlığı ve iş güvenliğinin ilişkilendirilmesi amaçlamaktadır. Balıkçılık sektöründe iş sağlığı ve güvenliğinin bir kültür haline getirilmesi için öneriler sunmayı planlamaktadır. Ülkemiz her yıl yayınlanan iş kazaları istatistiklerinde kötü bir karneye sahip olduğunu göz önünde bulundurursak alınacak her önlemin önemi artmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis was carried out with the aim of evaluating the Law of Occupational health and safety of fishermen and service ships with the regulation on 20 June 2012 and published in the Official Gazette No. 28339 on June 30, 2012 under the Occupational Health and Safety Law issued in 20.08.2013 / 28741 published in the Official Gazette on“Fishery Ships Health and Safety Measures”in the work on fishermen and service ships with occupational health and safety and for safety reasons. According to Article 3 of the Universal Declaration of Human Rights, which was adopted on 10 December 1948 and adopted by our country on 6 April 1949, life, freedom and security of person is the right of every individual. According to Article 17 of the Constitution of the Republic of Turkey (1982), everyone has the right to live; protect and enhance the matarial and spiritual existence. According to the Law of occupational Health and Safety Numbered 6331, on occupational health and safety, employers are obliged to take and implement all kinds of measures specific to the work. For this reason, they are obliged to carry out or carry out risk assessment to determine the risks and risks associated with the work. In our country, the limited time for fishing in the industrial fishing season and the limited time for obtaining certain economic value may hinder compliance with occupational health and safety rules. In addition, due to factors such as reduced hunting time as a result of meteorological conditions, the occupational health and safety of the employees may be jeopardized. In this thesis, a total of 180 fishermen and service vessels between 10-29 meters, 96 units, 30-49 meters between 60 units and 50-99 meters between 24 ships were investigated. With this thesis, it is possible to reduce the risks of accidents and the safety of the work safety applications applied on the fishing vessels and the safety regulations related to the Health and Safety Measures in the Works carried out on the Fishing Vessels in accordance with the Law no. It aims. Plans to provide recommendations for the development of occupational health and safety in the fisheries sector. Considering that our country has a bad report on occupational accident statistics published every year, the importance of each measure to be taken increases.