Yazılım projelerinin başarısının ölçülmesinde kriterlerin scrum ve çok kriterli karar verme yöntemleri ile belirlenmesi
Determining criteria for measuring success of software projects by scrum and multi-criteria decision making methods
- Tez No: 557426
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABAHATTİN KEREM AYTULUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bilişim teknolojileri çok hızlı gelişen ve değişen bir dinamizme sahiptir. Rekabetin yoğun olduğu her sektörde, işletmelerin ürettikleri ürünlerin kalitesi ve çeşitliliği kadar bu ürünleri üretme zamanları da yarışta önlerde yer almalarına yardımcı olmaktadır. Bu çalışmada hızlı tüketim sektöründe faaliyet gösteren bir işletmenin kurumsal kaynak planlama bölümünün raporlama projelerinde; çevik üretim prensipleri ile ortaya çıkan çevik proje yönetiminin Scrum metodunu kullanan projelerden önceliklendirme yapılması beklenmiştir. Bulanık VIKOR yöntemine göre belirlenen kriterler ile belirlenen alternatifler içerisinden başarısı yüksek olacak projenin seçilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Information technologies have a very quick and changing dynamizm. The production time is very important as the quality of products and variety, which help the company to compete in the front line, in every area which has strong contest. In this study, as a result of agile manufacturing, the scrum methodology of agile project management is used in reporting projects for enterprise resource planning department of a company which trades in fast-moving consumer goods area. With specified criteria in fuzzy VIKOR method, it is aimed to select an alternative project with high succes.