Türkiye'de koda dalgalarının frekans bağımlı soğurulması
Frequency dependent attenuation of coda wave in Turkey
- Tez No: 557457
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT YALÇIN KALYONCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez çalışmasında sismik dalga soğurulması ve kalite faktörü (Q) olan koda dalga analizi yapılmıştır. Çalışma Seisan programı kullanılarak yapılmış olup Koda dalgalarındaki değişim arcmap ve surfer programlarıyla haritalanmıştır. Bu çalışma tüm Türkiye'de farklı sismik kuşaklarda ve farklı jeolojik yapılardaki dalga soğurulmasının ne tür davranış gösterdiğini ortaya koymak açısından önem arz etmektedir. Çalışma için 2014 ile 2016 yılları arasında tüm Türkiye'de meydana gelmiş 49000 adet deprem verisi kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçlar sismotektonik, depremsellik ve b değeri haritaları ile karşılaştırılıp uygunluklar ve farklılıklar tespit edilmiş ve sonuç olarak belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Seismic wave attenuation can be changed with high pressure or structural effects. Determination of the active seimic zones of Turkey sismodinamik surface features will give valuable information about surface rocks. The study occurred in Turkey between 2014 and 2016 for 49000 pieces of data used in the eqarthquake. In this study, it is aimed to obtain seismodynamic properties, absorption coefficient of rocks and local coefficient of all Turkey. In total 49000 near-fields earthquake data recorded by AFAD Earthquake Department were used for the calculations. Single backscattering model is used to compute coda Q in Turkey. The results are compared with similar studies in the literatüre and seismicity maps.