Urla bölgesi kırsal mimari mirasının karakteristikleri ve koruma sorunları
The characteristic of rural architectural heritage and the conservation problem in Urla region
  1. Tez No: 557481
  2. Yazar: ÇAĞNUR KIRCALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL KAYIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 524
Özet
Geleneğe ve üretime dayalı bir toplumsal yaşam biçiminden ortaya çıkan mekân anlayışı içinde, bölgeye özgü yapım tekniği ve malzeme kullanımını yansıtan yerleşim dokuları ve kırsal üretim alanlarına sahip, bunlara ek olarak doğal çevre değerleri de içeren kırsal yerleşimler, değişen dünyadaki sosyo-ekonomik gelişmeler nedeniyle çeşitli tehditlerle karşı karşıyadır. Bu süreçte kırsal yerleşimlerin korunması, koruma alanının bir sorunu haline gelmiş olup“kırsal miras”kavramı geliştirilmiştir. Urla bölgesi kırsal yerleşimleri de ait oldukları dönemdeki toplumun yaşam biçimi, alışkanlıkları, halen sürdürmekte oldukları gelenekleri, bölgeye özgü yapım tekniği ve malzeme kullanımı ile üretilen anıtsal ve kamusal yapıları, geleneksel konutlar ve doğal çevresi ile korunmaya değer zengin bir mimari miras özelliği taşımaktadır. Çalışma kapsamında, Urla bölgesi kırsal mimari mirasının karakteristikleri yerleşim özelliği ve mimari özellikler olmak üzere iki başlıkta irdelenmiştir. Urla bölgesi kırsal yerleşimlerine ilişkin olarak topografya-yerleşim ilişkisi, sokak dokusu, ortak alanlar, anıtsal ve kamusal yapılar incelenmiş olup odağa geleneksel konut mimarisi alınarak yerleşimlerdeki koruma sorunları tespit edilmiştir. Sonuç olarak, Urla bölgesi kırsal yerleşimleri özelinde yapılan bu çalışmayla, kırsal dokunun sahip olduğu karakteristik özellikler ortaya konularak, konut tipolojileri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Settlement tissues reflecting the construction technique peculiar to the region and use of material and the rural settlements which both possess rural production fields and additionally contain natural environment values brush up against various threats due to the socioeconomic developments in the changing world, within the spatial understanding arising from a social life form based on tradition and production. Protection of rural settlements has become a problem of the field of protection within this process and the concept of“rural heritage”has been developed. Rural settlements in Urla region also represent rich architectural heritage that is worth protection due to the living style, habits of the communities in the relevant period, traditions maintained to the present day, building technique and the use of materials specific to the region as well as monumental and public structures built, traditional dwellings and natural habitat. Within the scope of this study, the characteristics of the rural architectural heritage in the Urla region are examined under two titles as settlement features and architectural features. In relation to the rural settlements of the Urla region, the relationship between topography and settlement, street texture, common areas, monumental and public buildings have been examined and conservation problems have been determined with special focus on traditional dwellings architecture. As a result, in the conducted study focused on rural settlements in the Urla region, characteristics of the rural structure have been revealed and dwellings typologies have been created.