Hipofiz adenomlarında transsfenoidal mikrocerrahi ve sonuçlarının değerlendirilmesi
The evaluation of transsphenoidal surgery results of pituitary adenomas
- Tez No: 557488
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAYA KILIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin-Sinir ve Omurilik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Giriş ve Amaç: Hipofiz adenomları intrakranyal tümörlerin yaklaşık %10 kadarını kapsamaktadır. Endonazal transsfenoidal yaklaşımla adenom eksizyonu sık kullanılan bir tekniktir. Bu çalışma da amaçlanan 434 hipofiz adenomu olgusuna aynı cerrah tarafından uygulanan endonazal transsfenoidal mikrocerrahinin sonuçlarının geriye dönük olarak değerlendirilmesi, hormonal remisyon ve komplikasyon oranlarının tartışılmasıdır. Yöntem: Bu çalışmada 1995 – 2011 yılları arasında aynı cerrah tarafından endonazal transsfenoidal yaklaşımla tümör eksizyonu operasyonu yapılan 434 hipofiz adenomlu hastanın epikrizleri, takip kayıtları, görüntüleme tetkikleri ve laboratuvar sonuçları geriye dönük olarak tarandı. Hastaların yaşları, şikâyetleri, görüntüleme bulguları, adenomların bölgesel tutulumları, hormon düzeyleri, cerrahi sonuçları ve komplikasyonları not edildi. Bulgular: Çalışmaya alınan 434 olgunun 219'u (%50,46) kadın, 215'i (%49,50) erkekti. Yaş genel ortalaması 43,2 (14 – 74), erkek olgularda 42,6, kadın olgularda 35,8 olarak bulundu. Hastaların ortalama takip süresi 4,8 yıldır (1,2 – 15 yıl). Adenom tipi 346 olguda endokrin non-fonksiyonel (%79,7), 22 olguda prolaktinoma (%5,06), 53 olguda GH sekrete eden adenom (%12,2), 9 olguda kortikotrop adenom (%2,07) ve 4 olguda TSH sekrete eden adenom (%0,9) olduğu görüldü. Adenomların 400'ü makroadenom (%92,2), 34'ü mikroadenom (%7,8) idi. 434 olguya 504 transsfenoidal cerrahi uygulandı. 361 olguya bir kez, 43 olguya iki kez ve 19 olguya üç kez transsfenoidal cerrahi uygulandı. 11 olgu transsfenoidal girişimi takiben pterional kranyotomi yaklaşımla rezidü nedeniyle tekrar opere edildiler. En sık karşılaşılan komplikasyon geçici diabetes insipidus (DI) (%18,4) oldu. Diğer komplikasyonlar sıklık sırasına göre rinore (%7,3), epistaksis (%2,7), kalıcı DI (%2,1), hipopitüitarizm (%0,5), internal karotis arter yaralanması (%0,2) ve menenjit (%0,2) olarak saptandı. Fonksiyonel adenomlarda hormonal remisyon oranları prolaktinomalarda %72,7, ACTH salgılayan adenomlarda %77,7 ve growth hormon salgılayan adenomlarda %67,9 şeklinde bulundu. Tartışma ve Sonuç: Hipofiz adenomlarının endonazal transsfenoidal mikrocerrahi ile tedavi edilmesinde majör komplikasyonlar düşük oranlarda olup en sık komplikasyonlar geçici DI ve rinore olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: Pituitary adenomas comprise approximately 10% of intracranial tumors. Adenoma excision with an endonasal transsphenoidal approach is a commonly used technique. The aim of this study was to retrospectively evaluate the results of endonasal transsphenoidal microsurgery performed by 434 pituitary adenoma cases by the same surgeon and discuss the hormonal remission and complication rates. Methods: In this study, epicrisis, follow-up records, imaging studies and laboratory results of 434 pituitary adenoma patients who underwent tumor excision with endonasal transsphenoidal approach between 1995 and 2011 were reviewed retrospectively. Age, complaints, imaging findings, regional involvement of adenomas, hormone levels, surgical outcomes and complications were noted. Results: Of 434 cases, 219 (50.46%) were female and 215 (49.50%) were male. The mean age of the patients was 43.2 (14-74), 42.6 for male and 35.8 for female. The mean follow-up period was 4.8 years (1.2 to 15 years). Adenoma type was endocrine non-functional in 346 cases (79.7%), prolactinoma in 22 cases (5.06%), GH secreting adenoma in 53 cases (12.2%), corticotropic adenoma in 9 cases (2.07%) and 4 There was adenoma (0.9%) secreting TSH. 400 of the adenomas were macroadenomas (92.2%) and 34 were microadenomas (7.8%). 504 transsphenoidal surgeries were performed in 434 patients. Transsphenoidal surgery was performed once in 361 cases, twice in 43 cases and three times in 19 cases. Eleven patients were reoperated due to residual pterional craniotomy following transsphenoidal intervention. The most common complication was transient diabetes insipidus (DI) (18.4%). Other complications were rhinorrhea (7.3%), epistaxis (2.7%), permanent DI (2.1%), hypopituitarism (0.5%), internal carotid artery injury (0.2%) and meningitis, respectively. (0.2%). Hormonal remission rates in functional adenomas were 72.7% in prolactinomas, 77.7% in ACTH secreting adenomas and 67.9% in growth hormone secreting adenomas. Discussion and Conclusion: Major complications were low in the treatment of pituitary adenomas with endonasal transsphenoidal microsurgery and the most common complications were transient DI and rhinorrhea.