Endüstriyel tesislerde doğal gaz çelik boru kaynak uygulamaları ve kaynaklı bağlantıların mekanik özelliklerinin incelenmesi
Natural gas steel pipe welding applications and investigation of mechanical properties of welded joints in industrial facilities
  1. Tez No: 557487
  2. Yazar: BAHADIR FURKAN KINACI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET AKKUŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ CEVAT ÖZARPA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Doğal gaz endüstriyel tesislerde üretim, ısınma ve mutfak hatlarında birincil enerji kaynağı olarak kullanılmaya devam etmektedir. Farklı doğal afetlerin görüldüğü ülkemizde, endüstriyel tesislerde gazın kullanıldığı noktalara taşıyan çelik boru hatlarının dayanımı ve en uygun mekanik özelliklere sahip olması için farklı birleştirme yöntemleri kullanılmaktadır. Dişli birleştirme ve flanşlı birleştirmenin yanında, en yoğun şekilde kullanılan çelik boruların birleştirme tekniği kaynaklı birleştirme yöntemidir. Bu çalışmada doğal gaz hatlarında kullanılan TS EN ISO 3183 standardında tanımlanan 3 farklı, X42N, Kalite A ve Kalite B çelik boruların, oksi-gaz, elektrik ark ve tig kaynak yöntemleri ile birleştirilmiştir. Farklı kalite borularda farklı kaynak yöntemlerinin mekanik özelliklere olan etkisi araştırılmış ve sonuçları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Natural Gas continue to be used as primary energy source for manufacturing, warming and kitchen lines in the industrial facilities. In our country where are seen various natural disasters, various combine techniques for strength and optimum mechanical properties of steel pipe lines delivering the gas into areas which is used in the industrial facilities is to be employed. The most commonly used combine technique of steel pipes is welded joint technique as well as threaded joint and flanged joint. In this study, 3 different types of steel pipes consisting of X42N, Quality A and Quality B defined in TS EN ISO 3183 standard used in natural gas lines joined welded with oxy-gas, electric arc and tig welding. The effect on mechanical peoperties of different welding methods in different quality pipes was investigated and the results were compared.