Rolandik epilepsili olgularımızın değerlendirilmesi
Evaluation of patients with rolandic epilepsy
  1. Tez No: 557490
  2. Yazar: KİBAR MUTLU DUYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP KARASALİHOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Rolandik epilepsi 7-10 yaş arasında başlayan tüm epilepsiler içinde en sık görülenidir. Rolandik epilepsi bilindiği gibi selim bir epilepsi sendromudur. Nöbetler 16 yaşından önce genellikle sonlanır. Çocukların çoğu nadir nöbet geçirir, tedavi edildiğinde de antiepileptik ilaçlara iyi yanıt verir. Çalışmamızda, Çocuk Nöroloji Bilim Dalımız tarafından takip edilen olguların demografik, klinik, EEG ve tedavi özelliklerinin, prognozlarının belirlenmesi ve genel yaklaşımın oluşturulması amaçlanmıştır. 2013-2018 yılları arasında polikliniğimizden takip edilen 56 olgunun poliklinik kartlarından, yatış epikrizlerinden ve aileler telefon ile aranarak bilgilerine ulaşıldı. Bu bilgiler bilgisayarda SPSS 20.0 istatik programı ile değerlendirildi. Olgularımızın 32 (%57,1) 'si erkek, 24 (%42,9) 'ü kız hastalardan oluşmakta olup, Erkek/Kız oranı 1,33 'tü. Nöbetlerin başlangıç yaşı 3.9 yaş ile 14.8 yaş arasında değişirken yaş ortalaması 7,6±2,2 yıldı. Olgularımızın çoğunun başvuru yaşı 7-9 arasında olup bunların da çoğu erkekti. Çalışma grubumuzun çoğunun jeneralize tipte ve uykuya dalarken, uykuda ve uykudan uyanırken nöbet geçirmiş olduğu belirlendi. Tanıda çoğunun seyrek nöbet geçirdiği belirlendi. Olguların EEG 'lerinin çoğunda unilateral sentro-temporal deşarjlar olduğu tespit edildi. Tüm hastalarımıza tekli AEİ başlanmıştı. İlk tercih edilen ilaç %46,4 oranla okskarbazepin olup ilk kullanılan antiepileptik ile %73,2 oranında nöbet kontrolü sağlanmıştı. Sonuç olarak; bu çalışma ile RE 'li olgularımızın özelliklerini ortaya koyduk. Çıkan sonuçları ulusal ve uluslararası literatür ile karşılaştırarak epilepsi literatürüne katkıda bulunduk.
Özet (Çeviri)
Rolandic Epilepsy is the most common type of all epilepsies starting between 7-10 years of age. Rolandic Epilepsy is a benign epilepsy syndrome. Most children experience seizure rarely, and with treatment the illness respond well to antiepileptic medications. In our study, the patients' followed by our Pediatric Neurology department, demographic, etiologic, clinical, EEG and treatment characteristics was assesed and to determine the characteristics and to create a general approach was aimed. We collected information about 56 patients who were followed by our clinic between 2013 to 2018, from patients' inpatient and outpatient clinic files, and via phone calls with parents. These data was analysed by SPSS 20.0 programme. 32 (57.1%) of the patients were male and 24 (42.9%) were female and the male / female ratio was 1,33. The age of onset of seizures ranged from 3.9 to 14.8 years, mean age was 7.6 ± 2.2 years. Most of our cases were between 7-9 years of age and most of them were male. We determined that the majority of patients had generalized seizures while sleeping and waking up. Most of the patients had rare seizures at the time of diagnosis. Unilateral centro-temporal discharges were found in most of the EEG reports. Single antiepileptic drugs were administered to all our patients. The first preferred drug was oxcarbazepine (46.4%). Seizure control was achieved in 73.2% of the patients with the first antiepileptic drug used. As a result; in this study, we presented the characteristics of our patients with RE and compared the results with national and international literature to make contribution to epilepsy literature.