Beyin tümörlerinde postoperatif defisit riskinin belirlenmesinde fonksiyonel manyetik rezonans görüntülemenin rolü
  1. Tez No: 115828
  2. Yazar: ALİ TÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CANAN ERZEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Neurosurgery, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1081
Özet
VI. ÖZET Fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme, rolandik yerleşimli kitlesi olan hastalarda duyu-motor korteksin belirlenmesinde preoperatif dönemde sıklıkla kullanılmaktadır. Bu teknik, nöronal aktivasyona bağlı bölgesel kan akımında oluşan değişikliklere dayanmaktadır. Artmış nöronal aktivasyon, bölgesel serebral kan akımında, oksijen tüketimine göre çok daha fazla bir artışa neden olur. Artmış bölgesel kan akımı, paramanyetik bir molekül olan deoksihemoglobin miktarını azaltır. Bu ise kanın manyetik hassasiyetinde değişikliklere neden olarak, fonksiyonel manyetik rezonans görüntülemenin temeli olan BOLD kontrastı oluşturur. Biz bu tezde, duyu-motor kortekse yakın yerleşimli intrakranial kitlesi olan 26 hastada, uygulamaya girmesi 10 seneyi aşmış fakat ülkemizde klinik kullanıma girmesi henüz yeni olan bu tekniğin duyu-motor korteksi belirlemedeki etkinliğini ve uygulanabilirliğini göstermeyi amaçladık. Bu çalışmanın sonuçları, uygulaması kolay olan bu teknikle, duyu-motor korteksin invazif olmayan bir şekilde kolaylıkla belirlenebileceğini ve öpere edilecek hastalarda kitle ve fonksiyonel alanlar arasındaki ilişkiyi ortaya koyarak, postoperatif nörolojik defisit riskinin belirlenmesinde cerrahi ekibe yardımcı olabileceğini göstermektedir. 96
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY Functional magnetic resonance imaging is widely used for mapping of the sensorimotor cortex in preoperative evaluation of patients with rolandic lesions. This technique is based on the indirect effect of the neuronal activity on regional blood flow. Increased neuronal activity causes an increase in local blood flow that exceeds the oxygen consumption. Increased regional cerebral blood flow decreases paramagnetic deoxyhemoglobin concentration. This causes changes in the magnetic susceptibility of blood that produce the BOLD contrast. In this thesis, in a series of 26 patients who had tumors in or near the sensorimotor cortex, we report the efficient use of functional MR imaging to identify sensorymotor cortex elegantly. Our results demonstrate the usefulness of functional MR imaging in depicting functional areas in patients with brain tumours and helping surgeon to evaluate benefit/risk ratio for potential postoperatif deficit. 97