Türk Miras Hukukunda mirasbırakan tarafından yapılan sağlararası kazandırmaların tenkisi
Reduction of gift i̇nter vivos by legator in Turkish Inheritance Law
  1. Tez No: 557571
  2. Yazar: NECATİ İYİDİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ARAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Türk hukukunda bazı yasal mirasçıların miras paylarının belirli bir kısmı koruma altına alınmıştır. Miras paylarının belirli bir kısmı koruma altına alınmış olan bu yasal mirasçılar saklı pay sahibi mirasçılardır. Mirasbırakan tarafından yapılan ölüme bağlı veya sağlararası kazandırmaların mirasçıların saklı payını aştığı oranda indirilmesine“tenkis”denilmektedir. Bir kazandırmanın tenkis edilebilmesi için öncelikle karşılıksız yapılmış olması gerekir. Tenkis talebinde bulunmak için temel iki şart bulunmaktadır. Bu şartlardan ilki, mirasbırakanın ölüme bağlı veya bazı sağlararası kazandırmaları ile tasarruf oranının aşılmış olması, ikinci şart ise mirasçının saklı payının ihlal edilmiş olmasıdır. Ölüme bağlı kazandır¬maların tenkis için bunlardan başka bir şart aranmazken, sağlararası kazandırmaların tenkis edilebilmesi için her şeyden önce Kanun'da sınırlı şekilde sayılan kazandırmalardan biri söz konusu olmalıdır. Sağlararası kazandırmaların tenkis edilebilmesi için ölüme bağlı tasarrufların tenkis edilmesi ve buna rağmen saklı paylardaki ihlalin giderilememiş olması gerekir. Sağlararası kazandırmaların kendi içindeki tenkis sırası, en yeni tarihlisinden en eski tarihlisine doğru olmak üzere belirlenir. Buna rağmen saklı paya tecavüz giderilememişse, kamu tüzel kişileri ile kamuya yararlı dernek ve vakıflara yapılan ölüme bağlı tasarruflar ve sağlararası kazandırmalar tenkis edilir. Lehine tenkise tâbi bir kazandırmada bulunulmuş olan kişi iyiniyetli ise, sadece mirasın geçmesi anında kazandırmadan elinde kalanı geri vermekle yükümlüdür; iyiniyetli değilse, kazandırmanın tamamını iade yükümlülüğü altındadır.
Özet (Çeviri)
In Turkish law, a certain portion of the inheritance shares of some legal heirs is protected. These legal heirs, where a certain portion of their inheritance shares are protected, are hidden share heirs. It is called“reduction”to reduce the gains made by the inheritance due to death or inter vivos gains to the extent that they exceed the heirs hidden share. In order for a saving to be reduction, it must first be made free of charge. There are two basic conditions for requesting reduce. The first of these conditions is that the successor has exceeded the saving rate due to death or some inter vivos gains of the heir, and the second condition is the violation of the heir's hidden share. While there is no other condition for the reduction of death-related gains, one of the gains that are limited in the Law must be mentioned above in order to be able to reduce the gains between the right. In order to be able to reduce the gains between the survivors, the savings related to death must be reducet and the violation of the hidden shares should not be remedied. The order of criticism within the interim gains is determined from the newest to the oldest. In spite of this, if the infringement of the hidden share cannot be remedied, the savings and interim acquisitions related to the deaths made to public legal entities and publicly beneficial associations and foundations shall be reduced. If the person who has made a grant subject to reduced in his favor is good, he is only obliged to give back the rest in the possession of the inheritance at the time of passing the inheritance; if not, it is under the obligation to return the entire winnings.