Roma Cumhuriyeti'nde ortaya çıkan köle isyanları
Slave revoults that occurred in The Roman Republic
- Tez No: 557577
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CELALETTİN GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Roma'nın, İtalya'da küçük bir şehir devletiyken, Akdeniz çevresinde büyük bir imparatorluğa dönüşme süreci, çeşitli bilim dallarında çalışmalar yapan araştırmacılar için ilgi çekiciliğini hiçbir zaman kaybetmemiştir. Batı uygarlığının oluşumunda en çok Yunan ve Roma kültürleri etkili olmuştur. Roma kültürü sömürgecilik anlayışıyla gelişmiştir. Acımasız sömürü ve yağma, en çok köleler üzerinde uygulanmıştır. Bu sisteme boyun eğmeyen Eunus, Kleon, Salvius, Athenion, Crixus, Oenomaus ve Spartacus gibi köle liderler vardı. Köle isyanlarını başlatan bu liderler, Roma'nın cumhuriyetçi geleneklerini derinden sarsmıştır. Aralarında en etkilisi ve en çok ilgi çekeni Spartacus'tür. Tarihi değiştiren gladyatör olarak anılır. Bu çalışmada Roma'daki cumhuriyet gelenekleri ve köle hareketleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
While Rome was a small city-state of Italy, the process of the transformation of the Mediterranean Basin into a great empire had never lost its appeal for research in various disciplines. Greek and Roman cultures were most influential in the formation of Western Civilization. Roman culture was developed with colonialism. Ruthless exploitation and looting was mostly practiced upon slaves. There were slave leaders such as Eunus, Kleon, Salvius, Athenion, Crixus, Oenomaus and Spartacus who did not submit to this system. These leaders, who started slave revolts deeply shook republican traditions of Rome. Spartacus, the most influential among them and attracts the most attention. Is referred to as the gladiator who changed change the course of history. In this research, the Roman Republicanism/Republican Rome and the slave movements were studied.