Comparison of multi-cavity arrays for on-chip WDM applications
Çoklu kavite dizilerinin çip üstü WDM uygulamaları için karşılaştırılması
  1. Tez No: 557588
  2. Yazar: HAVVA ERDİNÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR KOCAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Tekli atomların elektromanyetik alanla etkileşimi araştırmaları, Boşluk Kuantum Elektrodinamiği (CQED) teknolojisinin temelini oluşturur. Mikrolaserler, foton bant aralığı yapıları ve boşluklardaki kuantum nokta yapıları, Boşluk Kuantum Elektrodinamiğinin ilk örnekleridir. Bu tez, zayıf bağlanma rejiminde çip üzerinde dalgaboyu bölmeli çoğullama (WDM) uygulamaları için çok boşluklu dizilerin karşılaştırılmasına odaklanmaktadır. İlk olarak, kavite sistemine gömülmüş tek QD (kavite QD EIT) vekavite-boşluk dizisi (Klasik EIT) yapılarının, zayıf bağlanma rejiminde iletim, grup gecikmesi, kalite faktörü ve tam genişlikte yarım maksimum (FWHM) karakteristikleri açısından karşılaştırılmıştır. Her iki sistem için de benzer iletim karakteristiği gözlenirken, klasik EIT nin grup gecikme değerleri, boşluk-QD EIT den şaşırtıcı şekilde iki kat daha yüksektir. Daha sonra, boşluk kavite dizisi sisteminde gömülmüş tek QD ve üçlü boşluk dizisi zayıf bağlanma rejiminde karşılaştırılmıştır. Bu yapılar birçok farklı değişkenle pek çok kez simüle edilmiş ve sonuçlar her iki sistem için de hesaplamalarla karşılaştırılmıştır. Sonuçlar farklı konfigürasyonlarla farklı WDM karakteristiklerin elde edilmesinin mümkün olduğunu göstermektedir. Kuantum teknolojilerinin benzersiz özelliklerinden yararlanarak, çip üzerinde WDM uygulamaları, iletişim altyapısının tasarlanmasında en son gelişmeler için yeni fırsatlar yaratabilir.
Özet (Çeviri)
Research about the interaction of single atoms with electromagnetic field create the foundation of cavity quantum electrodynamics(CQED) technology. Microlasers, photon bandgap structures and quantum dot structures in cavities are the initial examples of Cavity Quantum Electrodynamics. This thesis is focused on the comparison of multi-cavity arrays for on-chip wavelength division multiplexing (WDM) applications in the weak coupling regime. Firstly, single QD embedded cavity(cavity QD EIT) and cavity-cavity array(classical EIT) systems are compared in the weak coupling regime in terms of transmission, group delay, quality factor, and full width half maximum(FWHM) characteristics. Identical transmission characteristic is observed for both systems whereas group delay values of classical EIT is two times higher than the cavity-QD EIT surprisingly. Then, single QD embedded cavity-cavity array and triple cavity array systems are compared in the weak coupling regime. These structures are simulated with several different variables many times and results are compared with the calculations for both systems. Results show that it is possible to get different WDM characteristic with different configurations.Taking advantage of the unique capabilities of quantum technologies, on-chip WDM applications can create new opportunities for the latest developments in designing communication infrastructure.