Deneysel sodyum-selenit kataraktlı ratlarda amilorid tedavisinin lens peroksidatif hasarı ile sodyum, potasyum ve kalsiyum düzeylerine etkisinin incelenmesi
Prevention of selenite-induced opacification and biochemical changes in the rat pup lens through amiloride pretreatment
  1. Tez No: 557589
  2. Yazar: NERMİN ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: DR. Y. FUAT BİNGÖL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET: Çevresel nedenlerle ve fotokimyasal olarak humor aközde serbest oksijen radikallerinin oluşumu, katarakt patogenezinde en önemli risk faktörüdür. Lenste ve diğer oküler dokularda bulunan antioksidan savunma sistemleri lensi serbest oksijen radikallerinin toksik etkilerine karşı koruyarak bir denge oluştururlar. Çeşitli sebebplerle bu denge bozulduğunda lenste peroksidatif hasar başlar ve katarakt oluşumuna neden olur. Yüksek doz Na-Selenit, yavru ratlarda toksik etki göstererek 3-4 gün gibi kısa bir süre içinde nükleer katarakt gelişimine neden olur. Kataraktın, yüksek doz selenyumun oksidan etkisine bağlı olarak hücre membranlarında Na+ -Ca+2 değişiminin ve Ca+2 ATPaz pompasının inhibe olması sonucu 3-4 kat artan Ca+2'un proteolitik enzimleri aktive etmesiyle oluştuğu gösterilmiştir. Na-Selenit katarakt modeli kullanılarak birçok antioksidan maddenin kataraktı önleyici etkisi araştırılmıştır. Bu çalışmada Na-Selenit kataraktı oluşturulan ratlarda bir Na+ -Ca+2 değişimi blokeri olan Amiloridin, kataraktı önleyici etkisi oluıp olmadığıaraştırılmıştır. Bu amaçla kontrol, Na-Selenit, Na-Selenit + Amilorid gruplarının lenslerinde antioksidan sistemin göstergesi olarak Redükte Glutatyon, lipid peroksidasyonunun son ürünü olarak Malondialdehit, Ca+2, Na+ ve K+ düzeyleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A common risk factor in the etiology of cataract is the generation of oxygen free radicals in aqueous humor with the result of ambient and photochemical events. Lenses and the other ocular tissues are capable of inactivating toxic oxygen radicals with their own antioxidant systems. Any reasons that cause metabolic imbalance in these antioxidant systems produce the peroxidative damage in the lens leading to cataract pathogenesis. It has been shown that high doses of Na-Selenite causes nuclear cataract in rat pups. It has been proposed that cataract was produced by the oxidant stres caused by high doses of selenium. The inhibition of the Ca+2 ATPase with the peroxidative stres alters the balance of intra and extracellular Na+ -Ca+2 and intracellular Ca+ increases as three or four fold where it activated the cellular proteolytic enzymes. With Na-Selenite cataract model many antioxidants were investigated in view of their protective effects. We investigated the cataract preventive effect of amyloride, a Na+ -Ca+2 change blocker, in rats with experimental cataract induced by Na-Selenite. Na+, Ca2+ and K+ levels were measured in order to invesigate the change in electrolyte balance. Reduced glutathione (GSH) an malondialdehyde (MDA) were measured as a natural antioxidant and as a product of lipid peroxidation respectively.