Türkiye'de taşınmaz değerlemesinde bankaların gözettiği değerleme faktörlerinin karşılaştırılması ve ortak bir rapor formatı önerisi
Comparing the valuation factors taken in account by banks in turkey and offering a common report format
- Tez No: 557638
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Taşınmaz değerlemesi, taşınmaz bir malın değerini belirlemek için tüm dünyada gün geçtikçe önem kazanmış bir alandır. Taşınmaz malların değerini belirlemek için, birçok ülkede değerleme sisteminin gerçekçi ve şeffaf olabilmesi adına yasal ve teknik sistemler geliştirilmiştir. Ancak taşınmaz değerlemenin ülkemizde halen belli bir kanun çerçevesinde yapılamaması ve değerlemeye yönelik bir veritabanı sisteminin oluşturulmaması, değerleme raporlarında farklı, birbirinden uzak değerler elde edilmesine sebep olmaktadır. Bankacılık alanında konut finansmanı ve diğer kredilerin teminatına alınan taşınmazlar için taşınmaz değerlemeye ihtiyaç duyulur. Türkiye'de özel sektörde en çok değerleme raporu hazırlatan bankaların, ortak bir şartname oluşturamamaları, bu sebeple farklı rapor formatlarıyla değerleme raporu hazırlatmaları, hazırlanan raporların değerleme uzmanlarının erişimine kapalı olması, piyasada değerleme sektörü üzerine çalışan uzmanlar için büyük bir sorun teşkil etmektedir. Ayrıca bankaların hazırlatmış olduğu rapor formatlarına uyma zorunluluğu değerleme uzmanlarının objektif değerleme yapmasına engel olmaktadır. Bu çalışmada, Türkiye'de bankalar tarafından hazırlatılan taşınmaz değerleme raporlarının, değerlemeye yönelik detaylarının açıkça belirtildiği ortak bir rapor formatı oluşturmaları gerekliliği ve hazırlatılan raporlardan ortak kullanılacak bir veritabanı sistemine, değerlemede kullanılan verilerin aktarılmasının gerekliliği görülmüş olup, bankalar tarafından kullanılabilecek ortak bir rapor formatı önerisi sunulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Property valuation is on issue that gaining importance day by day all around the world to determine equity. In many countries, legal and technical systems were developed to make develop system both factual and transparent on the purpose of value immovables. However, the issue that in our country there is lack of low and database system about value immovables causes difference in valuation reports. Property valuation is necessary to immovables that warranted for housing finance and the other credits in banking fields. The banks in Turkey, which have the most valuation reports, have no common specifications. For this reason, they prepare the valuation reports in different ways and the reports cannot be accessed by the appraiser. This causes a big problem for appraisers who study for the valuation segment. Furthermore, the necessity of adapting the report formats of the banks hinder the appraiser in terms of objective valuation. In this study, it is aimed to offer a common valuation report format since it is regarded necessary to create a common valuation report format in which the details are clearly seen and transfer data to this common database format to be used countrywide.