Sirotik karaciğer hastalarında bazı eser ve ağır metal (çinko, bakır, magnezyum, mangan, demir, kurşun ve kadmiyum) düzeylerin saptanması
Determination of some work and heavy metal (zinc, copper, magnesium, manganese, iron, lead and cadmium) levels in cytrotic liver patients
  1. Tez No: 557648
  2. Yazar: MEHMET YILDIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT DEMİR, DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez çalışmasında, sirotik karaciğer hastalarında bazı eser ve ağır metal (Cu, Zn, Fe, Cd, Pb, Mg ve Mn) düzeyleri incelendi. Bu amaçla Batman Bölge Devlet Hastanesinde karaciğer sirozu teşhisi ile yatmakta olan tespit edilen başka herhangi bir rahatsızlığı olmayan 30 hasta ve 30 normal sağlıklı bireyden kan örnekleri alındı. Alınan kanlar santrifüj edilerek elde edilen serumlardaki Cu, Zn, Fe, Cd, Pb, Mg ve Mn düzeyleri Atomik Absorpsiyon Spektroskopisi (AAS) yöntemi ile ölçüldü. Çalışma kapsamında, Siroz hastası grup ile sağlıklı bireylerden oluşan kontrol grubu için elde edilen miktar tayini ölçüm sonuçlarının istatistik çalışmaları yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, some trace and heavy metal (Cu, Zn, Fe, Cd, Pb, Mg and Mn) levels were investigated in cirrhotic liver patients. For this purpose, blood samples were obtained from 30 patients and 30 normal healthy individuals who were hospitalized with the diagnosis of liver cirrhosis in Batman Regional State Hospital. Samples of levels of serum Cu, Zn, Fe, Cd, Pb, Mg and Mn were measured by Atomic Absorption Spectroscopy (AAS) within the scope of the study, and statistical studies of the quantitative measurement results obtained for the cirrhosis group and healthy control group were performed.