Solubility of CO2-philic polyhedral oligomeric silsesquioxanes in supercritical carbon dioxide
Karbondioksit ile etkileşen polihedral oligomerik silseskuioksanların süperkritik karbondioksitte çözünürlükleri
  1. Tez No: 557663
  2. Yazar: CANSU DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇERAĞ DİLEK HACIHABİBOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Farklı fonksiyonel gruplara sahip polihedral oligomerik silseskuioksan (POSS) ve karbondioksit (CO2) içeren ikili sistemlerinin faz davranışları, POSS'un süperkritik karbondioksit ile çevre dostu işlemlerinin geliştirilmesine katkıda bulunmak için yüksek basınca dayanıklı içi gözlenebilir bir hücrede incelenmiştir. POSS kafes yapısına bağlı fonksiyonel grupları nedeniyle farklı hibrit malzeme özellikleri gösterebilir. Çevre dostu bir çözücü olarak adlandırılan süperkritik karbondioksit, sergilediği kuadrupol momentinden dolayı Lewis asit-baz etkileşimleri veya zayıf hidrojen bağı gibi spesifik etkileşimler sergileyebilir ve çeşitli malzemelerle tek fazlı çözeltiler oluşturabilir. Çalışmada kullanılan ve CO2 ile homojen çözeltiler oluşturabilen POSS yapıları, oktatrimetilsiloksi, metakril, izoktil, oktaizobütil ve trifloropropil POSS'lardır. Octatrimetilsiloksi POSS-CO2 sistemi ilk kez çalışılmış, diğer POSS-CO2 faz çalışmaları ise daha önceki çalışmalardan farklı sıcaklık aralıklarında yapılmıştır. Deneysel veriler yarı deneysel yoğunluk temelli Mendez-Santiago ve Teja (MST), Chrastil, Bartle, Chrastil Modifiye Wang (CW), del Valle ve Aguilera (del Valle) ve Kumar ve Johnston (KJ) korelasyonları ile modellenmiştir.
Özet (Çeviri)
Polyhedral oligomeric silsesquioxanes (POSS) with different functional groups and carbon dioxide (CO2) binary systems' phase behavior have been studied in a high- pressure visible cell to contribute to the development of environmentally friendly processes of POSS with supercritical carbon dioxide. POSS can show different hybrid material properties due to its functional groups attached to its cage structure. Supercritical carbon dioxide, which is referred as an environmentally friendly solvent, can exhibit specific interactions such as Lewis acid-base interactions or weak hydrogen bonding due to its quadrupole moment, and form single phase solutions with various materials. The studied POSS structures, which can form homogenous solutions with CO2, include octatrimethylsiloxy, methacryl, isooctyl, octaisobutyl, and trifluoropropyl POSS. Octatrimethylsiloxy POSS-CO2 system has been studied for the first time, while the other POSS-CO2 phase behavior studies have been conducted at different temperature ranges than those studied previously. Experimental data have been correlated using semi-empirical density-based models which are Mendez-Santiago and Teja (MST), Chrastil, Bartle, Chrastil Modified Wang (C-W), del Valle and Aguilera (del Valle) and Kumar and Johnston (K-J).