Cide-Özlüce-İnebolu sahil yolu heyelanının sonlu elemanlar yöntemi ile analizi
The analysis of Cide-Özlüce-İnebolu landslide through finite elements method
  1. Tez No: 557664
  2. Yazar: MAHMUT PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKAİ ANGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Şev stabilitesi ve heyelanlar mühendislikte büyük önem arz etmektedir. İnsan ihtiyaçları arttıkça yapılan yeni mühendislik yapıları ile birlikte bozulan zeminlerin stabilitelerinin sağlanması gerekmektedir. Bu tez çalışmasında, şev stabilitesi yöntemleri, şevlerin hareketleri, zemin parametrelerinin belirlenmesi, heyelanlar ve heyelanları önleme yöntemleri açıklanmıştır. Karayolları Genel Müdürlüğü 15. Bölge Müdürlüğü hizmet alanı içerisinde bulunan Kastamonu ilindeki Cide-Özlüce-İnebolu sahil yolunda meydana gelen heyelan incelenmiştir. Heyelan olan bölgede zemin araştırma çalışmaları yapılmış ve geoteknik zemin etüd raporu hazırlanmıştır. Yapılan arazi ve deneysel çalışmalar sonucunda heyelanlı bölgenin zemin yapıları belirlenmiştir. Bölgede meydana gelen heyelanın iyileştirilerek güvenlikli hale getirilmesi gerekmektedir. Yapılacak analizler için sonlu elemanlar yöntemini kullanan paket programı kullanılmıştır. Mevcut sistemin ilk halinin güvenlik sayısı bulunmuş, uygun yapı elemanları sisteme eklenmek suretiyle paket program ile analizler yapılarak güvenlik sayısı artırılmış ve şev stabilitesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
A slope stability and landslides have a great importance in engineering while the human needs are increasing, it is necessary to provide the stabilites of the grounds which were spoilt due to the new engineering consructions. In this thesis study; slope stability methods, the movements of the slopes, determination of the ground parameters, landslides and the methods of preventing landslides have been explained. The landslide which occured on the coastal road of Cide-Özlüce-İnebolu in Kastamonu in the service area of the 15 th regional directorate of general directorate of highways. The works on examination of soil have been realized in the landslide area and the etude report of geotechnical ground has been prepared. It is necessary the landslide that happened in the area should be made safer by improving it. For the analyzes to be carried out, a package program using finite element method was used. The security number of its first state of the present system has been found and the security number has been increased by adding the adequate construction elements to the system and then slope stability has been ensured.