Bozulmuş sol ventrikül doluşu olanhastalarda spironolakton tedavisininekokardiyografikparametrelere etkisi: Randomize kontrollü çalışma
Effect of spironolactone therapy on echocardiographic parameters in patients with impaired left ventricular filling: A randomized controlled trial
  1. Tez No: 557700
  2. Yazar: YAKUP BALABAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ÖZHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Hastaneye kalp yetmezliği sebebiyle gelen hastaların %33?50 sinde sistolik fonksiyonlar normaldir. Bu bozukluk öncelikle hipertansif yaşlı kadınlar da görülür. Patolojik temelinde diyastolik fonksiyon bozukluğu önde gelmektedir.Bu çalışmayla diyastolik disfonksiyonda spironolakton tedavisiyle ekokardiyografik parametrelerde ortaya çıkan iyileşmeyi göstermeyi amaçladık.Çalışmaya sistolik fonksiyonları normal olup diyastolik fonksiyon bozukluğu olan, iskemik kalp hastalığı olmayan, miyokard infarktüsü geçirmemiş 64 hasta alındı. Hastaların 33 ü spironolaktona, 31 i kontrol grubuna randomize edildi. Hastalara detaylı ekokardiyografi uygulandı. 6 Aylık tedavi sonunda spironolakton grubunda ve kontrol grubunda sonuçlar karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Thirty-fifty percent of patients with heart failure presenting to emergency room have normal systolic function. This disorder is often seen in hypertensive old women. A common etiology of the disorder is diastolic dysfunction.The aim of this study was to demonstrate improvement of echocardiographic measurements with spironolactone treatment in diastolic dysfunction. Sixty-four patients who had diastolic dysfunction with preserved systolic function but not having any history of ischemic heart disease or past myocardial infarction were admitted. 33 patients were randomized to spironolactone, 31 patients to control group. A comprehensive echocardiographic examination was performed in these patients. Results of spironolactone and control groups have been compared at the end of six months treatment.