Phase equilibria and thermodynamic studies in the MnO-NiO-Cr2O3 System at 1300°C
MnO-NiO-Cr2O3 sisteminin 1300°C'de katı hal thermodinamiği ve faz ilişkileri üzerinde çalışmalar
  1. Tez No: 557702
  2. Yazar: NURŞEN KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM TİMUÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1981
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
1300°C de MnO-NiO-Cr2O3 sistemindeki metalik nikel, oksijen basıncı bilinen gaz fazı ve katı eriyikler arasındaki denge ani soğutma tekniği ile belirlenmiştir. Kromit ve oksit eriyikleri arasındaki denk faz bağ çizgilerinin yönleri ile kromit eriyiklerinin kararlılık alanı belirlenmiştir. NiCr2O4 bileşiğinin Standard serbest oluşum enerjisi -17484,8±140 J/gfağ olarak ölçülmüş ve MnCr2O4 bileşiğinin ki - 41588 J/gfağ olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Equilibria between metallic nickel, a gas phase of known oxygen partial pressure and the solid solution phases in the MnO-NiO-Cr2O3 system at the temperature 1300°C have been determined by quenching technique. The stability field of chromite solution and direction of conjugation lines between the coexisting oxide and chromite solid solutions were determined. The Standard free energy of formation of the compound NiCr2O4 was mesured as -17484,8±140 J/gfw, and that of MnCr2O4 was calculated as - 41588 J/gfw.