Nozokomiyal sepsis
Nosocomial sepsis
- Tez No: 557703
- Danışmanlar: UZMAN KEZBAN ÜLKER ERTAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Nozokomiyal sepsis tüm Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitelerinde önemli bir mortalite ve morbidite nedenidir.Teknolojinin kullanılması ile mikroorganizmaların dağılımı ve sıklığı da değişkenlik göstermektedir. Çalışmamızın amacı Hastanemizin YYBÜ'sinde bir yıl süreyle izlenen prematüre bebeklerde nozokomiyal sepsis gelişme oranı, risk faktörleri, en sık görülen mikroorganizmaları, antibiyotik dirençliliği, mortalite ve bu sonuçlara dayanarak prematürelerde nozokomiyal sepsis geliştiğinde tedavide öncelikli olarak başlanacak antibiyotikleri saptamaktır. Çalışmada 170 prematüre olgusundan, 46 nozokomiyal sepsis saptanmış ve bunların 31 'i kesin sepsis 15'i şüpheli sepsis tanısı almıştır. %52 si erkek, %48'i kız hastadır. Klinikte en sık emmeme, kusma, ateş, apne, konvülziyon ve hipotermi belirtisi gösterirken;. Laboratuvar da en sık TG(+)'!iği (%87), CRP yüksekliği (%82), MPV yüksekliği, I/T>0.18, lökopeni, lökositoz saptanmıştır. Formül mama, nazogastrik sonda kullanımı, ventilator tedavisi, uzun yatış süresi, SGA, kan transfüzyonu ve doğum ağırlığı düşüklüğü en sık görülen risk faktörleri arasında olduğu tespit edilmiştir. Kan kültürlerinde %45 ile K.pneumonia nozokomiyal sepsiste en önemli ajan olarak saptanmıştırVentilator tedavisi alan hastalarda en sık görülen ajan Pseudomonastır. Anahtar Kelime : Nozokomiyal, Sepsis, Yenidoğan Sepsisi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nosocomial sepsis is an important cause of mortality and morbidity in all Neonatal Intensive Care Units. The distribution and frequency of microorganisms varies with the use of technology. The aim of our study was to determine the rate of development of nosocomial sepsis, risk factors, the most common microorganisms, antibiotic resistance, mortality of premature infants who were followed up in the NICU of our hospital for one year period, and based on these results, it is aimed to determine the antibiotics that will be started primarily in the treatment of nosocomial sepsis in premature infants. 46 nosocomial sepsis were detected in 170 premature cases and 31 of them were diagnosed as definite sepsis and 15 of them were suspected sepsis. 52% were male and 48% were female. While in the clinics, the most commonly inability to vomit, fever, apnea, convulsions and hypothermia were observed, in the labrotory, TG (+) (87%), high CRP (82%), high MPV, I / T> 0.18, leukopenia, leukocytosis were the most common findings. Baby food, nasogastric catheter use, ventilator therapy, long hospital stay, SGA, blood transfusion and low birth weight were among the most common risk factors. K.pneumonia was found to be the most important agent in nosocomial sepsis with 45% in blood cultures. Pseudomonas is the most common agent in patients receiving ventilator therapy. Keywords; Nosocomial, sepsis, neonatal sepsis