Hassas tarım uygulamalarında nesnelerin interneti teknolojilerinin kullanımı
Exploitation of the internet of things technologies in precision agriculture applications
  1. Tez No: 557777
  2. Yazar: MURAT GÜCÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL ÇEKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Ziraat, Computer Engineering and Computer Science and Control, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Bilişim Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Azalan su kaynaklarının korunumu ve denetimli tüketimi gerekliliği, gittikçe artan su ihtiyacının daha planlı karşılanması gerekliliğini ortaya koymuştur. Bunlara bağlı olarak kaynakların azalması insanlık tarihinde büyük sorunlar oluşturmaktadır. Değişen iklimler neticesinde yağışların düzensiz form izlemesi ve hava sıcaklıklarındaki ani artış ve azalış tarımsal faaliyetlerde bitki gelişimi için problem oluşturmaktadır. Bu çalışmada bitki gelişimini, çevreyi ve sağlığı olumsuz etkileyen unsurlar göz önünde tutularak nesnelerin interneti teknolojilerinin tarım faaliyetlerinde kullanılarak hassas ölçüde sürdürülebilmesi amaçlanmıştır. Bu tez kapsamında her geçen gün kullanım alanı artan nesnelerin interneti teknolojilerinin, hassas tarım faaliyetlerinde kullanılmasının gerekliliği ön plana çıkartılmıştır ve bu alanda yapılacak çalışmalara temel olabilecek örnek bir uygulama hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The conservation of reduced water resources and the necessity of supervised consumption have revealed the need for water need to be met more planned. Therefore, the decrease in resources creates serious problems in human history. As a result of changing climates, irregular form monitoring of precipitation and sudden increase and decrease in air temperatures cause problems for plant growth in agricultural activities. In this project, it is aimed to be able to use the internet technologies of the objects in a sensitive manner by taking into account the factors affecting plant development, environment and health negatively. Within the scope of this thesis, the necessity of using the Internet technologies of objects with increasing usage area in sensitive agricultural activities has been put forward and a sample application which can be the basis for the studies to be done in this field has been prepared.