İklim değişikliğinin iskenderun körfezindeki deniz ticaretine etkileri
The effects of climate change on the maritime trade in iskenderun gulf
  1. Tez No: 557778
  2. Yazar: ERDEM KARPUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLA SAKALLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Ekonomide deniz taşımacılığının önemli bir yeri vardır. Sınırların ortadan kalktığı ve küreselleşmenin kaçınılmaz olduğu günümüz dünyasında deniz taşımacılığının payı % 80'in üzerindedir. Küresel ısınmaya bağlı olarak meydana gelen iklim değişikliği birçok sektörü etkilediği gibi deniz yoluyla yapılan taşımacılık sektörünü de etkilemektedir. Günümüzde birçok bilimsel çalışma deniz suyu yüzey sıcaklığı (DSYS) ortalamalarının iklim değişikliğinden etkilendiğini göstermektedir. İskenderun Körfezi; Türkiye'nin Akdeniz Bölgesi'nin doğusunda, batıdan Adana ve doğudan Hatay illeriyle çevrelenen körfezdir. Körfezin, ilkçağlardan bu yana Ortadoğu ve Akdeniz'e komşu olan ülkelerin ticaretinde önemli bir yeri vardır. Tez çalışması kapsamında İskenderun Körfezi'nde liman işletmelerine gelen/boşaltılan ve giden/yüklenen yük çeşitleri ve miktarları kategorize edilerek tarım, enerji ve gıda hammaddeleri olarak 3 gruba ayrılmıştır. Ayrıca bu yıllar arasında ölçülen ortalama DSYS değişimlerinin; deniz ticareti ile gelen/boşaltılan ve giden/yüklenen tarım, gıda ve enerji yük miktarları üzerinde düzenli olarak azalma ve artma gibi bir etkisinin olup olmadığı araştırılmıştır. Bu etkiyi anlayabilmek için Sosyal Bilimler İçin İstatistik Programı (SPSS) paket programında verilerle parametrik olmayan korelasyon analizi yapılmıştır. Çalışma sonucunda 1999-2012 yılları arasında DSYS değişimlerinin İskenderun Körfezi'nde bulunan liman işletmelerine gelen/boşaltılan ve giden/yüklenen gıda, tarım ve enerji yük miktarlarını doğrudan etkilemediği, ortalama DSYS değişimlerinin yük çeşitleri ve miktarları üzerinde düzenli olarak azalma veya artma gibi bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sea transportation has an important function in economy. The share of sea transportation is over 80% in today's world where boundaries have disappeared and globalization is inevitable. Climate change due to global warming affects many sectors including sea transportation. Many scientific studies show that sea surface temperature (DSYS) averages are affected by climate change. Iskenderun bay is located at Turkey's east and surrounded by west of Adana and Hatay province. The Bay has an important function in the trade of the countries adjacent to the Middle East and the Mediterranean since the early ages. In the thesis study, the types and quantities of the cargoes that are supplied / are discharged and outgoing / loaded in the port of Iskenderun, are categorized and divided into 3 groups as agriculture, energy and food raw materials. In addition, it has been investigated that whether the average DSYS changes measured between these years have an effect such as decrease and increase on in agricultural, food and energy load amounts on a regular basis. In order to understand this effect, a non-parametric correlation analysis was performed with Statistical Program for Social Sciences (SPSS) package program. As a result of the study, it was determined that the DSYS changes between 1999 and 2012 did not directly affect the amount of food, agricultural and energy loads that were discharged / discharged / outgoing / loaded to the port operators in Iskenderun Bay, and average DSYS changes did not have any effect on the decrease or increase in the types and amounts of loads.