Zeytin karasuyunun, prina, çiftlik gübresi ve gidya ile birlikte uygulamalarının zeytin bitkisi topraklarında mikrobiyal aktiviteye etkisi
Effect of olive black water applications with prina, farmyard manure and gidia, on soil microbial activity under olive vegetation condition
  1. Tez No: 557798
  2. Yazar: NAGEHAN YUMUŞAK DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Hatay Bölgesi için önemli tarım ürünlerinden biri olan zeytinin işlenmesi sonucu oluşan karasu (KS), bertaraf edilmesi gereken önemli bir çevresel sorundur. Karasu, zeytinyağı üretimi aşamasında oluşmakta olup birçok toksik bileşikler içermektedir. İçerdiği zararlı maddeler nedeniyle toprağa direk bulaştırılması tehlikeli ve zararlıdır. Gidya (Gi), ahır gübresi (Ah) ve solucan gübresi (SG) gibi organik materyallerle birlikte uygulanan zeytin karasuyu ve prinanın, yararlı bir kompost gübreye dönüştürülmesi, ekolojik ve ekonomik açıdan birçok faydalar sağlamaktadır. Reyhanlı'da, bir zeytin bahçesinde kurulan bu deneme, zeytin fidanlarında, saksılarda ve açık hava koşullarında yürütülmüştür. Denemede, zeytinyağı üretimi aşamasında oluşan karasu (KS) ve prina (Pr) atıkları ile kompost oluşturulan gidya (Gi), ahır gübresi (Ah) ve solucan gübresi (SG) kullanılmıştır. Deneme sonunda, bazı toprak mikrobiyal aktiviteleri, pH, EC, ile bitki biyomas ağırlıkları belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, karasu ve prina atıkları ile birlikte uygulanan organik materyaller, genel olarak incelenen parametreleri olumlu yönlerde etkilemiştir. Araştırma genel ortalama sonuçlarına göre, kontrol, KS, KSGi, KSAh, KSSG, KSPr ve N-Min uygulamalarının CO2-C (µg gkt-1 gün-1) - DHA (g TPF gkt-1) -MBC (g C gkt-1) değerleri sırasıyla; 379-21-308, 336-20-402, 396-15-302, 365-18-412, 458-21-331, 359-20-413 ve 402-11-335 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Olive is one of the important agricultural products for Hatay. Olive black water, which is became of result of the processing of olives, is an important environmental problem must be eliminated. Black water occurs after olive oil production and includes many toxic compounds. It's harmful for soil because of contains harmful substances. It is dangerous and harmful to contaminate the soil directly due to harmful substances it contains. It is dangerous and harmful to contaminate the soil directly due to harmful substances it contains. Application of olive oil waste water (OOWW) and prina (Pr) in soil with some organic matter such as gyttja (Gi), farm manure (Fm) and vermicompost (VC) can provide many ecological and economic benefits. This experiment, which was established in an olive garden in Reyhanlı, was carried out in olive trees, pots and outdoor conditions. In order to eliminate the OOWW (KS) and Pr, in the experiment, Gi, Fm and VC were used. At the end of the experiment, some soil microbial activities, pH, EC, and plant biomass weights were determined. According to the results of this research, organic materials applied together with OOWW and Pr wastes had a positive effect on the parameters examined in general. According to the overall average results of the study, the control, OOWW, OOWW Gi, OOWWFm, OOWWVC, OOWWPr and N-Min applications CO2-C (µg gds-1 day-1) - DHA (g TPF.gds-1) -MBC (g C.gds-1) values were determined as, 379-21-308, 336-20-402, 396-15-302, 365-18-412, 458-21-331, 359-20-413 and 402-11-335 respectively.