Turunçgil alanlarında kullanılan farklı toprak herbisitlerinin Amaranthus palmeri'ye karşı etkinliklerinin belirlenmesi
Assessment of the efficacies of different soil herbicides agains Amaranthus palmeri in citrus orchards
  1. Tez No: 557965
  2. Yazar: BURAK CAN ALTUNDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET NEDİM DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fitopatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaranthus palmeri S. Wats., özellikle ABD'de önemli bir sorun oluşturan ve birçok herbisite karşı dayanıklılık kazanmış ve son birkaç yıldır da ülkemizde görülmeye başlamış istilacı bir bitkidir. Bitkinin bulunduğu bölgelerdeki turunçgil üreticileriyle yapılan görüşmelerde bitkinin Glyphosate herbisitiyle etkili olarak kontrol edilemediğine dair bilgilere ulaşılmıştır. Yapılan ön çalışmalarda Glyphosate'in önerilen dozunun 3-3.5 katı uygulandığında dahi dayanıklılık gösterdiği görülmüştür. Bu da farklı herbisitlere yönelimin önünü açmıştır. A. palmeri' nin ülkemizde Nisan ayında başlamak üzere yaz sezonu süresince çıkış yapan bir yabancı ot olması nedeniyle bu çalışmada toprakta kalıcılığı yüksek olan bazı toprak herbisitlerinin sulama öncesi ve sonrasında etkinliklerinin araştırılması amaçlanmıştır. Yapılan sera denemelerinde oxyfluorfen, linuron, diuron ve indaziflam'ın hem sulama öncesi hem de sulama sonrasında etkili olduğu ve bu herbisitlerin iki deneme sonucunda % 90'ın üzerinde etki gösterdiği gözlenmiştir. Ancak penoxsulam + florasulam etkili maddeye sahip herbisitin performansı yeterli olmamıştır. Tarla denemelerinde ise oxyfluorfen'in sulama sonrası uygulamada yüksek etkili olduğu görülmüştür. Linuron, diuron ve indaziflam da benzer şekilde sulama sonrası uygulamada daha başarılı olmuşlardır. Penoxsulam + florasulam herbisit ise sera denemelerine benzer sonuçlar vermiş ve hem sulama öncesi hem de sulama sonrası uygulamada yeterli etki gösterememiştir. Bu sonuçlarla beraber A. palmeri mücadelesinde bu herbisitlerin sulama sonrası uygulamayla birlikte etkili olduğu, ve bu istilacı bitkinin yayılmasını kontrol altına almakta kullanılabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Amaranthus palmeri S. Wats. is an invasive plant that is an important problem especially in the USA. It gained resistance against many herbicides and started to be observed in our country for the last few years. Local citrus producers reported that A. palmeri can not be effectively controlled by glyphosate. In the preliminary studies, resistance was observed when 3-3.5 times higher doses were applied. This has led to idea of the using different herbicides. The aim of this study was investigate the effects of some soil herbicides before and after irrigation because A. palmeri germinates in our country starting from April and continues during whole summer season, as well as in spring. In the greenhouse studies, it was observed that oxyfluorfen, linuron, diuron and indaziflam provided more than 90 % efficacies both before and after irrigation at two independent studies. However, penoxsulam + florasulam effect was insufficient both before and after irrigation treatments. In the field studies, Oxyfluorfen was highly effective when applied after irrigation however, before irrigation treatments was quite less effective. Also linuron, diuron and indaziflam herbicides were more effective after irrigation. Penoxsulam + florasulam herbicide showed similar results to greenhouse studies and provided insufficient effect both before and after irrigation. As the result of these studies, these herbicides were effective when applied after irrigation, so they can be used to prevent the spread of this invasive plant.