Bazı turunçgil anaçlarında farklı kurutma sürelerinin tohum ağırlığına çimlenmeye ve poliembriyoniye olan etkileri üzerine araştırmalar
- Tez No: 632
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR MENDİLCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
41 VT-ÖZET Bu çalışmada; Üç Yapraklı(Troyer ve Turunç anaçlarının tohumlarının ağırlık kayıplarına, çimlenme oranlarına ve poliembri- yoniye eğilimlerine farklı tohum kurutma sürelerinin etkileri araş tırılmıştır. Ayrıca, bu üç aracın meyve özellikleri de incelenmiştir. Ortalama meyve ağırlığı en fazla Turunç* da «en az Üç Yaprak lı'da olmasına karşın, tohum miktarı en fazla üç Yapraklı'da enaz Troyer'de tesbit edilmiştir. Tohum ağırlık kayıpları en fazla Turunç 'da saptanmıştır. Bunu Troyer ve Üç Yapraklı izlemiştir.Kurutma sürelerine göre du rum incelendiğinde en az tohum ağırlık kaybı iki gün kurutma sonu cunda, en fazla tohum ağırlık kaybı sekiz gün kurutma sonucunda bulunmuştur.Kurutma sürelerinin uzamasıyla tohum ağırlık kaybı artmıştır. Çimlenme oranları en yüksek Üç Yapraklı'da en düşük Turunç- da saptanmıştır.Kurutma süreleri dikkate alındığında en yüksek çimlenme oranı iki gün kurutma sonunda, en düşük çimlenme oranı sekiz gün kurutma sonucunda elde edilmiştir. Durum, anaçlara ve ku rutma sürelerine göre incelendiğinde; en yüksek çimlenme oranı iki gün kurutulan Troyer 'de, en düşük çimlenme oranı sekiz gün kurutu lan Troyer'de olmuştur.Kurutma süresinin uzamasıyla çimlenme oran ları düşmüştür. Poliembriyoniye eğilim en fazla Troyer* de, en düşük Üç Yap raklıda bulunmuş tur. Kurutma sürelerinde anaçlarda poliembriyoniye olan eğilim; en yüksek düzeyde iki gün en düşük düzeyde ise sekiz gün kurutma sürelerinde ortaya çıkmıştır.Anaç ve kurutma sereleri ne göre; en yüksek poliembriyoni oranı iki gün kurutma sonucu Troyer- de,en düşük sekiz gün kurutma sonucu Üç Yapraklı'da elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, it was investigated the effects of the various seed-drying periods on the seed losses, the germination percentage and the ratio of polyemryony of Trifoliate orange, Troyer Citrange, and Sour orange rootstocks.în addition to that, it was also exe- mined the fruit cgaality aspects of these root stocks. The following results were obtained: Althoguh mean fruit weight was the highiest at sour orange and the lowest at Trifoliate orange, it was found out the hig hiest amount of seed at Trifoliate orange and the lowest amount of seed at Troyer citrange. The most seed weight losses were in Sour orange which was Followed by Troyer citrange and Trifoliate orange. Under the various seed-drying periods, it was found out that the least seed weight losses were occured in 2-day-drying and the most seed weight losses were occured in 8-day drying. As the longeuity of drying period increased the seed weight losses increased. The germination percentage was the highiest at Trifoliate orange but the lowest at Sour orange if the period of seed-dry ing was taken into cansedaration,the highiest germination percen tage was obtained at 2-day-drying and the lowest at 8-day-drying Occording to the rootstocks and the seed-drying periods, the highiest germination percentage was occured at Troyer xritrange seeds which were dried 2 days and the lowest germination percen tage was occured at Troyer citrange seed which were dried 8 day. As the period of seed-drying increased, the percentage of the germination decreased.It was found out that the highiest ratio of polyembryony was at Troyer c±trange,but the lowest ratio of polyembryony was at Trifoliate orange. Under the various seed-drying periods the highiest ratio of polyembryony was occured at 2-Day drying but the lowest ratio of polyembryony at 8-day-drying. According to the rootstocks and the period of seed-drying «the highiest ratio of polyembryony was obtained in Troyer citrange at 2-day-drying and the lowest ratio of polyembriyony was obtained in'_ Trifoliate orange at 8-day-drying.