Tavşanlarda α2-adrenoreseptör agonistlerinin kalpte oluşturduğu değişikliklerin elektrokardiografik ve kardiyografik değerlendirilmesi
Evaluation of electrocardiographic and cardiographic changes due to administration of α2-adrenoceptor agonists in rabbits
- Tez No: 558016
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LATİF EMRAH YANMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Bu çalışma, tavşanlarda ksilazin, medetomidin, detomidin, ve deksmedetomidin uygulamasının kalpte meydana getirdiği morfolojik ve fizyolojik değişiklikleri belirlemeyi amaçlamaktadır. Materyal ve Metot: Toplam 10 adet tavşana bir hafta arayla 4 farklı α2-adrenerjik ilaç uygulandı: 0.5 mg/kg dozda Ksilazin (Grup Ksl), 0.25 mg/kg medetomidin (Grup Med), 0.15 mg/kg detomidin (Grup Det), 0.25mg/kg deksmedetomidin (Grup Deks) uygulandı. Tavşanlar α2-adrenerjik agonist ilaç uygulama öncesi (T0) ve sonrasındaki 5, 10, 30 ve 70. dakikalarda Vertebral Kalp Skoru (VHS) ve Elektrokardiyografik (EKG) değerlendirmeye tabi tutuldu. Bulgular: Tüm zamanlarda alınan VHS değerlerine göre en yüksek değişim Grup Med (10,14±0,17)'de gerçekleşirken (P0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine the morphological and physiological changes in the heart caused by administration of xylazin, medetomidine, detomidine and dexmedetomidine drugs in rabbits. Material and method: A total of 10 rabbits were administered 4 different α2-adrenergic drugs at one week intervals: 0.5 mg / kg xylazine (Group CS), 0.25 mg / kg medetomidin (Group Med), 0.15 mg / kg detomidin (Group Det), 0.25mg / kg dexmedetomidin (Group Dex). Rabbits were subjected to Vertebral Heart Score (VHS) and Electrocardiographic (ECG) evaluation at 5, 10, 30 and 70 minutes before and after administration of α2-adrenergic agonist drug (T0). Results: The highest change according to VHS values taken at all times was in Group Med (10.14 ± 0.17) (P 0.05).