Resim sanatının illüstrasyona etkileri
Effects of painting art on illustration
  1. Tez No: 558017
  2. Yazar: MUSTAFA GÜNAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİ SEZER
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
İllüstrasyon kitap resimleme, reklam ajanslarında verilen eğitimlere göre hazırlanan kampanyalar, ambalaj tasarımı, ürün ve afiş illüstrasyonları, gibi belirli konsept hazırlanması istenen ürünlerin bulunduğu alanlar ile birlikte daha birçok alanı kapsamaktadır. İllüstrasyon, eski çağlardan bu yana çeşitli yönelim ve ihtiyaçlar dolayısı ile doğmuş ve varlığını halen sürdürmektedir. Günümüzde ise, iletilmek istenen mesajı en basit ve en hızlı şekilde anlatabilmemize yardımcı olan bir sanat dalı halini almıştır. İnsanlar üzerinde önemli bir etki bırakma özelliği olan illüstrasyon, belirli düşüncelerin ve aktarılmak istenilen bilgilerin, metin ile birlikte ona destek olacak şekilde izleyiciye ve okuyucuya sunulmasında bir aracı haline gelmiştir. Satış amacı ile pazara sunulan pek çok ticari üründe illüstratörler tarafından tasarlanan grafik anlatımlar yer almaktadır. Bu tasarımların çoğu grafik çizim ağırlığındadır. Farklı olma ihtiyacı ile insanlar özel tasarımlarla hazırlanmış objelere ilgi duymaktadır. Alıcının kişiliğini ve ait olduğu sosyal sınıfı belirlemek amacıyla kullandığı objeler tüketicinin sosyal ihtiyacı haline gelmiştir. Bu çalışmada resim sanatının illüstrasyona olan etkileri incelenmiştir. Gerçekleştirilen çalışma giriş ve sonuç bölümleri ile birlikte toplamda 6 bölümden meydana gelmektedir. Çalışmanın birinci bölümünde çalışmanın amacı, konusu, çalışmada uygulanan yöntem ve çalışmanın sorularına yer verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde resim ve resim sanatı kendi çalışmalarım ve farklı resimler ile desteklenerek açıklanmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde illüstrasyon kavramı ve bu kavramın geçmiş dönemlerden günümüze gelişimi çeşitli illüstrasyon resimleri ile desteklenerek incelenmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde illüstrasyona yön veren çalışmalar ve teknolojinin illüstrasyonun gelişimine olan etkileri incelenmiştir. Çalışmanın beşinci bölümünde sanatçının aydınlatıcı rolü üstlendiği resim ve illüstrasyonun sınırları araştırılmış, illüstrasyonun, çalışma alanı olan görsel medya, kitap, dergi, reklam gibi konumlarından çıkıp,“özgün sanat eseri”değerini edinmesi incelenmiş ve tartışılmıştır. İllüstrasyonun resim sanatı içerisindeki yerinin belirlenmesi bu araştırmanın amacını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The illustration covers the areas where products are required to prepare a certain concept such as book illustrations, campaigns prepared according to the brief given in advertising agencies, packaging design, product and poster illustrations. The illustration has been born from various orientations and needs since ancient times and still exists. Nowadays, it has become an art branch that helps us to explain the message to be conveyed in the simplest and fastest way. The illustration, which has a significant impact on people, has become an instrument for presenting the thoughts and information to be conveyed, along with the text, to the viewer and the reader with the support of it. Many commercial products presented to the market for sale include graphical descriptions designed by illustrators. Most of these designs are graphical. With the need to be different people are interested in objects prepared with special designs. The objects that the buyer uses to determine his personality and the social class to which he belongs have become the social need of the consumer. In this study, the effects of painting on illustration were examined. The study consists of 6 chapters in total with the introduction and conclusion sections. In the first part of the study, the aim of the study, the subject, the method applied in the study and the questions of the study are included. In the second part of the study, the art of painting and painting is explained with my own works and different pictures. In the third part of the study, the concept of illustration and the development of this concept from past periods to the present are examined with various illustrations supported. In the fourth chapter of the study, the studies that shape the illustration and the effects of technology on the development of illustration are examined. In the fifth part of the study, the boundaries of the painting and illustration, which the artist plays illuminating role, are explored, and the illustration has been examined and discussed as a place of visual media, books, magazines and advertisements. The aim of this study is to determine the position of illustration in painting.