Sakarya ili çok hassas bölgelerinin karayolundan kaynaklı gürültü kirliliğinin incelenmesi
Investigation of noise pollution from highways of high precision regions in sakarya
  1. Tez No: 558119
  2. Yazar: SİNAN LİKOS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEYTULLAH EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Gürültü, en az diğer çevresel kirlilikler kadar önemsenmesi gereken, hayatımızda önemli bir çevre sorunudur. Gerek iç gerekse dış mekanlarda gürültü oluşturan birçok kaynak mevcuttur. Gürültü kirliliğinin kontrol altına alınmaması ya da göz ardı edilmesi, günlük hayatımızın her aşamasında maruz kalacağımız ve sürekli rahatsızlık verecek bir etken haline gelmesine neden olacaktır. Bu da kısa ya da uzun vade de sürekli veya anlık birçok sağlık sorununun oluşmasına, yaşam kalitesinin azalmasına neden olacaktır. Gürültünün kontrol edilmesinde birinci adım sorunun tespit edilmesi yani gürültü haritalarının oluşturulmasıdır. Gürültü haritalarının oluşturulması, seçilen bölgede gürültü düzeylerinin belirlenmesini, yasal sınırların ihlal edilip edilmediğinin gözlemlenmesini, sınır değerlerin aşıldığı durumda bu gürültüye ne kadar maruz kalındığını, önlem alınabilme durumunun değerlendirilmesini ve ne gibi önlemler alınabileceğini değerlendirme imkanı sağlar. Hastanenin bulunduğu alanın gürültü haritalarının hazırlanması amacıyla yapılan bu çalışmanın amacı, çevresel kirlilik türlerinden olan ancak bir hava, su, toprak kirliliği kadar önemsenmeyen bu kirlilik türünün ne gibi sorunlara neden olduğunu tespit etmek, çok hassas alanlar da gürültü kirliliğinin etkilerini değerlendirmektir. Tez çalışma alanı olarak Sakarya Eğitim Araştırma Hastanesi/Sakarya Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesinin seçilmesinin amacı, bölgede hasta bakım, idari, sosyal ve konut amaçlı kullanılan binaların birlikte bulunmasıdır. Bu yapılar ilgili yönetmelikte gürültüye çok hassas alanlar olarak nitelendirilmiştir. Çalışma alanı etrafında bulunan kara yolları hastane binalarına olumsuz etkide bulunup bulunmadığının belirlenmesi ve gerekiyorsa önlem alınması adına gürültü haritalarının oluşturulması gerekmektedir. Bu amaçla bölgenin SoundPLAN programı yardımıyla ızgaralı gürültü haritaları oluşturulmuştur. Gürültü haritalarının oluşturulduğu bölgede yapılan eylem planları çalışmasında Sakarya Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesinin ön ve yan cephesine ulaşan gürültü tespit edilmiş, bu cephelerde tasarlanan gürültü perdeleriyle gürültünün 3-5 dB düşürüldüğü görülmüştür. Gürültü haritalarına bakıldığında, güncel yönetmelik sınırlarının az da olsa üzerinde gürültü seviyelerine maruz kalındığı görülmektedir. Gelişen teknoloji ve konfor talebinin doğrudan etkilediği gürültü kirliliği, artan trafik, nüfus yoğunluğu ve şu an faaliyete geçmeyen hastanenin faaliyete geçmesiyle artacağı öngörülerek çalışma kapsamında bölgede eylem planları önerileri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Noise is an important environmental problem for our lives which should be considered as much as any other environmental pollution. There are many sources of noise both indoors and outdoors. Not controlling or ignoring noise pollution may lead our daily lives to a continuous discomfort. As a result this will reduce the quality of life by causing many health problems which may occur in a short or long term, continuously or momentarily. The first step in controlling of noise pollution is the determination of the problem, ie the creation of noise maps. The creation of noise maps; enables the determination of noise levels in the selected region, observing whether the legal limits have been violated, how much exposure is exceeded in case of exceeding the limit values, evaluating the situation and taking measures. The main purpose of this study, which was carried out to create the noise maps of the area where Sakarya University Education Research and Sakarya University Obstetrics and Children's Hospital is located, is to determine the effects of this type of pollution which is not taken seriously as an air, water and soil pollution also to evaluate the effects of noise pollution in very sensitive areas.The reason for choosing this region as the study area; in the region, the patient care, administrative, social and residential buildings used together. All these buildings are considered to be“very sensitive to noise”in the regulation. It is necessary to determine whether the highways around the working area have a negative impact on hospital buildings and to create noise maps in order to take measures if necessary. For this purpose, grid noise maps have been created with the help of the SoundPLAN sostware of the region. Noise pollution was found to the front and side of Sakarya University Obstetrics and Children's Hospital Building. It was seen that noise can be reduced by 3-5 dB with noise curtains designed on these facades. When the noise maps are taken into consideration, it is seen that the current regulation limits are slightly violated. Action plans were proposed in the region by predicting the increase in noise pollution, increasing traffic, population density and the operation of the hospital which is not in operation at the moment.