İvesi koyunu yetiştiriciliğinde kızgınlık toplulaştırma ve süperovulasyon için bir model
A model for oestrus synchronisation and superovulation in Awassi sheep breeding
  1. Tez No: 558217
  2. Yazar: İBRAHİM ETHEM ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada, Kilis ilinde yetiştirilen İvesi koyunlarında kızgınlığın toplulaştırılması ve süperovulasyon elde etmek amacıyla iki farklı hormon uygulaması denenmiştir. Araştırmada, Haziran ve Temmuz aylarında 200'er baş olmak üzere toplam 400 baş hayvan kullanılmıştır. Haziran döneminde deneme (prosgesteron-P4) grubundaki 100 baş hayvana 14 gün süre ile progesteron süngeri vaginal yolla uygulanmış ve süngerin çıkarılmasına müteakip 500 IU gebe kısrak serumu hormonu (PMSG) enjekte edilmiştir. Kontrol grubuna ise herhangi bir muamele yapılmamıştır. Temmuz ayında ise 100 baş koyuna 11 gün ara ile 2 doz prostaglandin F2α (deneme grubu - PG grubu) analoğu enjekte edilmiştir. Bu hayvanlara 2. dozu müteakip 500 IU PMSG enjeksiyonu yapılmış ve bu dönemde kontrol grubuna herhangi bir muamele yapılmamıştır. Çalışmadan elde edilen veriler SPSS paket programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, two different hormone protocols were examined in order to obtain superovulation and oestrus synchronisation in Awassi ewes grown in Kilis province. In the research, total of 400 animals were used in June and July. During the period of June, the progesterone sponge was inserted into the vagina for 14 days in the treatment (P4) group, and 500 IU PMSG was injected after removal of the sponge. The control group did not receive any treatment in this term. In July, 2 doses of PGF2α (Treatment group - PG group) analogue were injected to 100 head sheep between 11 days. These animals were injected the 500 IU PMSG subsequent the second dose of PGF2α and did not any treatment to control group in this period. The data obtained from the study were analysed with SPSS package program.