Kınalı kekliklerin (Alectoris chukar) telemetri cihazıyla takibi
Red padtriges (Alectoris chukar) following with telemetry device
- Tez No: 558227
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞRI ÖZGÜR ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu araştırma, entansif şartlarda yetiştirilen 100 adet Kınalı Keklik (Alectoris Chukar) kullanılacak olup, Kapıçam Kınalı Keklik Üretim Merkezinde, boyun ve kanatlarını da kapsayacak şekilde hayvanların sırt kısımlarına; SRX 400 receiver için NTQB4-2 model 163 gün pil ömürlü arazi şartlarına göre 450m ile 1250m mesafelerden sinyal alma kapasiteli ve her 5 saniyede bir sinyal verebilen radyo vericileri bağlanmıştır. Aktive edilmiş telemetri cihazı takılan, kınalı kekliklerin 25 metre uzunluğunda Kapıçam Kınalı Keklik Üretim Merkezinde bulunan, doğaya uyum ve büyütme kafesine salınarak, hayvanların cihazdan etkilenip etkilenmediği ve cihazlarla birlikte hareket kabiliyetlerinde herhangi bir azalma olmadığı gözlemlenmiştir. 1000 adet kınalı keklik halkanarak ve 100 adet cihaza uyum sağlayan kınalı keklikle beraber, şehir merkezine 35 km uzaklıkta ve 2.527 hektar bir alana sahip olan Hacıbebek Yaban Hayvanı Yerleştirme sahasına getirilerek doğaya salınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it will use one hundred Red Partridge (Alectoris Chukar) grown under intensive conditions. For the SRX 400 receiver connected to the neck and wing parts and backrests, the radio transmitters which are capable of receiving signals from 450m to 1250m distance depending on the land life of the NTQB4-2 model 163 days will be connected in the Kapıçam Red Partridge Production Center. In the Kapıçam Red Partridge Production Center , the red partridges with activated telemetry devices will be released to the 25-m long nature cage. The adaptation of the partridge with the device will be controlled and any reduction in their ability to act together with the devices will be observed. In addition, 1000 pieces of ringworm will be left in the area. The red partridges that will be released to the nature to left 35 km away from the city center and to the Hacıbebek Wild Animal Placement area which has an area of 2,527 hectares.