Yemen krizi ve dış müdahaleler
Yemen crisis and foreign interventions
  1. Tez No: 558226
  2. Yazar: KEBİRE AKPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tezde Arap Baharı sürecinin yansımasıyla köklü değişimlerin yaşandığı Yemen'de uzun yıllar ayakta kalan iktidarın devrilmesi sonucu gelişen kriz ortamının nedenleri ve taraflar arasında yaşanan çatışmanın olumsuz etkilerinin açıklanması amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda, yaşanan halk gösterilerinin nedenleri, iktidardaki rejimin bu gösterilere tepkisi, bölgesel ve uluslararası güçlerin bu isyanlara karşı girişim ve müdahaleleri ve ülkede yaşanan temel sorunlar üzerinde durulmaktadır. Bunun yanında, ülkede yaşanan kıtlık ve salgın hastalıkların Yemen halkı üzerindeki etkisine de yer verilmektedir. Tezin kapsamı, Arap Baharı süreci ile başlayan Yemen'deki rejim değişikliği ve bu değişikliğin etkileri çerçevesinde kısıtlı tutulmaktadır. Bu çerçevede, Yemen'i ortaya çıkaran tarihsel sürecin kısa bir şekilde ele alınmasıyla başlayan çalışmada son yıllarda etkisini gösteren ve günümüze dek devam eden kriz ortamı ortaya konulmaktadır. Tezde, uluslararası raporlara ve değerlendirmelere ulaşmak için yazılı literatürün yanı sıra elektronik kaynaklar da taranmış ve elde edilen veriler karşılaştırılarak bazı sonuçlara varılmıştır. Bu çalışmada; iç dengeler ve dış güçler bağlamında Yemen'de gelişen siyasal ve sosyal yapı ile ilgili bazı tahliller ortaya konulmaktadır. Elde edilen verilere göre, Arap Baharı sürecinde yaşanan devrim sonrasında ülkenin sürüklendiği savaşın birçok etkisi mevcuttur. İç ve dış aktörlerin meşru yönetime karşı tavırları savaşın seyrini şekillendirmektedir. Dolayısıyla gelinen nokta hem siyasal hem de insani krizi daha da derinleştirmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to explain the reasons of the crisis environment as a result of the overthrow of the government survived for many years in Yemen, where radical changes were experienced with the reflection of the Arab Spring process and the negative effects of the conflict between the parties. In this respect, it is emphasised that the reasons of the public demonstrations, the reaction of the regime in these rulings, the interventions of regional and international powers against these riots and the main problems in the country. In addition, the impact of famine and epidemics on the Yemeni people is also included. The scope of the thesis is limited in the context of the regime change in Yemen which started with the Arab Spring process and the effects of this change. Within this framework, the study is started with the brief discussion of the historical process that brought out Yemen and revealed in the crisis environment which has been active in recent years and continues until today. Electronic sources were scanned as well as written literature in order to reach international reports and evaluations and some conclusions has been reached by comparing the obtained data. In this study; In the context of internal balances and external powers, some analyses about the developing political and social structure in Yemen are put forward. According to the obtained data, the war in which the country was dragged after the revolution in the Arab Spring process has many effects. The attitude of internal and external actors against legitimate rule shapes the course of war. Therefore, both the political and humanitarian crisis deepened.