Robot destekli entegre üretim hattı tasarımı, gerçekleştirilmesi ve hata oluşumlarının yapay sinir ağı ile analizi
Robot aided integrated production line design, realization and artificial neural network analysis of error occurrences
  1. Tez No: 558257
  2. Yazar: İLKER YÜKSEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma, geleneksel tarzda işletilen üretim hattının revize edilmesi; endüstriyel robot entegrasyonlu, bütünleşik bir montaj ve üretim hattının tasarım ve gerçekleştirilmesi hakkındadır. Bu çalışmadaki amaç geleneksel yöntemden, teknolojik üretime geçişle, verim kazancı ve maliyet tasarrufu sağlamaktır. Bu amaca ulaşabilmek için üretim ve işletme süreçlerinde karşılaştığımız sorunlara sistematik bazı çözümler geliştirilerek, yenilikçi yaklaşımlar ve analizler sunmaya çalıştım. Üretim süreçlerimizde ihtiyaç duyduğumuz hatlarla ilgili gereksinim nedenlerini, verileri, tasarım süreçlerini ve tasarımlarını yaptığım sistemlerin imalatlarıyla ilgili çalışmaları tanıttım. Bu çalışmada tasarımdan sonra imalatını gerçekleştirdiğimiz sistemlerin deneme süreçlerinde karşılaştığımız sorunları tanıttım. Esnek imalat sistemi olarak ürettiğimiz sistemde yaşadığımız saplama parçalarının kaynak hatalarına yönelik olarak; kaynaklama sırasında oluşan ses şiddetinin kaynaklama kalitesini gösterdiğini tespit ettik. Bu sesleri örnekleyerek, yapay sinir ağları ile analiz ettim. Kaynaklama hatalarının oluşumunu, yapay sinir ağı ile tespit etmek için yaptığım analizleri bu çalışmada sundum.
Özet (Çeviri)
This study about; revisions of traditional production lines and aplications for industrial robot integrated design and implementation of an integrated assembly and production lines. The aim of this study is to provide efficiency and cost savings by the transition from traditional method to technological production. In order to achieve this goal, I have tried to present innovative approaches and analyzes by developing a systematic solution approach to the problems we face in production and operation processes. I introduced the reasons of the requirements and datas of design processes and the studies related to the manufacturing of the systems which we need in our production processes. In this study, after the design, we introduced the problems we encounter in the trial processes of the systems we manufacture. As a flexible manufacturing system, we manufacture the stud parts for the welding defects; We determined that the sound intensity during welding shows the welding quality. I sampled these sounds and analyzed them with artificial neural networks. In this study, I presented the analysis I made to detect the occurrence of welding defects by artificial neural network.