Ham petrol fiyatlarının makroekonomik etkileri: Türkiye örneği
The macroconomic effects of crude oil prices: The case of Turkey
- Tez No: 558348
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MUCUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Ekonomik faaliyetler açısından enerji önemli bir rol üstlenmektedir. Petrol ise temel enerji kaynaklarından birini oluşturmaktadır. Dolayısıyla petrol fiyatlarının değişmesi, makro büyüklükler üzerinde etkili olmaktadır. Bu çalışmada petrol fiyatlarının temel iktisadi değişkenler üzerindeki etkisi Türkiye ekonomisi için analiz edilmiştir. Analiz kapsamında 1980-2017 dönemine ait veriler kullanılarak zaman serileri analizi gerçekleştirilmiştir. Koentegrasyon testi bulgularına göre; petrol fiyatları ile ekonomik büyüme arasında uzun dönemli bir ilişki bulunmamaktadır. Etki-tepki fonksiyonları ise petrol fiyatlarındaki artışın ekonomik büyümeyi olumsuz yönde etkilediğini göstermektedir. Diğer taraftan petrol fiyatlarındaki artış enflasyonun düşmesi, işsizliğin artması ve net ihracatın yükselmesi ile sonuçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Energy plays an important role in terms of economic activities. Oil is one of the main energy sources. Therefore, the change in oil prices has an effect on macro quantities. In this study, the effect of oil prices on the basic economic variables were analyzed for Turkish economy. Within the scope of the analysis, time series analysis was performed by using the data for the period of 1980-2017. According to the cointegration test findings; there is no long-term relationship between oil prices and economic growth. Impulse-response functions indicate that the increase in oil prices had a negative impact on economic growth. On the other hand, the rise in oil prices resulted in a fall in inflation, an increase in unemployment and a rise in net exports.