Prediction of a further tire life by using ANN
Yapay sinir ağı ANN kullanarak lastik ömür tahmini
- Tez No: 558556
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN TÜCCAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nanoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Lastik otomotiv endüstrisinin temel bileşenidir. Modern dünyada, mevcut her aracın lastik kullanması kaçınılmazdır. İşletmenin,işin niteliğine bağlı olarak lastiğin kullanıldığı çok sayıda uygulama mevcuttur. Ticari, Endüstriyel, Havacılık vb. İhtiyaçlar, teknolojiye ve işletme türünün istekleri doğrultusunda farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle lastik üreticileri, gereksinimleri karşılayacak ve rakipleriyle rekabet edebilecek yeni ve modern lastikler geliştirmelidir. Tüm bu talepler fiyat, teknoloji, araştırma ve geliştirme dahil olmak üzere etkin bir şekilde karşılanmalıdır. Lastikler çoğunlukla doğal veya sentetik kauçuk (oldukça elastik, neredeyse sıkıştırılamaz bir malzeme), dolgu maddeleri (Karbon siyahı), yağ, çelik ve tekstil malzemelerinden üretilirler. Kauçuk; bileşimine bağlı olarak, çatlama veya kalıcı deformasyon belirtileri göstermeden beş defa kullanılabilmektedir. Bu özelliği onu lastik üretiminde oldukça önemli bir malzeme yapmaktadır. Lastiklerin günlük kullanımında, lastik üzerinde mevcut bulunan sırt kısmı asfalt, çakıl, kum vb. Farklı yüzey türleri ile temas edebilir. Bu temas neticesinde lastik üzerinde oluşan kuvvetler nedeniyle, lastik sırt kısmı hacmini kaybetmeye başlar. Bu, lastik ile yol yüzeyi arasındaki sürtünmeden kaynaklanan fiziksel ve kimyasal bir reaksiyondur. Lastiğin bileşiği , hız, lastik yükü, sürüş davranışı, lastik basıncı , lastik pozisyonu vb. Gibi diğer önemli faktörlerde aşınma sonuçlarına etki etmektedir. Tüm bu etkiler, lastik sırt yüzeyinde malzeme kaybı, minik kesikler vb. Olarak görülebilmektedir. Böylece, kilometre performansı problemleri yanında tüketiciler için kritik önem arz edebilecek görsel minik kesikler, ufalanma sorunları ile karşılaşılabilir. Bu çalışma, üretimden önce veya lastiklerin erken kilometresinde bu etkileri tanımlamayı ve sonuçlar yardımıyla yatırım maliyetlerinden tasarruf etme yöntemini seçmek için üretim hattında erken tahmin çalışması olarak uygulamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Tires are essential components of the automotive industry; In our modern world, it is inevitable to see every current vehicle equipped with some sets of tires. Depending on the nature of the business, there are lots of applications that are using tires like; Commercial, Industrial, Aerospace Etc. The needs always change by technology and the requests of business type. Thus, tire producers must develop new, modern tires which could provide the requirements and compete with their competitors. All these requests must be covered in an efficient way, including price, technology, research & development, and these activities must be parallel to partner industries. Tires mostly produced of natural or synthetic rubber, fillers (Carbon black), oil, steel, and textile. Because rubber is a highly elastic, almost incompressible material, depending on its composition, it can be stretched five times without showing signs of cracking or permanent deformation. In daily usage of tires, the tread part and tread materials contacts with different kinds of surfaces like asphalt, gravel, sand, etc. Due to friction forces and forces applied on the tire, the tire starts to lose volume from the tread part this is a known physical and chemical reaction caused by friction between the tire and road surface. Some other vital factors affect these results like tire compound, speed, the load on the tire, driving behaviour, tire pressure, tire contour, etc. All these effects could seem as tread volume loss, mini cuts, and chipping rubber parts on the tread surface. Thus results in mileage performance problems and visual mini cut and chipping issues that could be one of the critical factors of consumers in the tire using industries. This study aims to identify these phenomena before production or early mileage of tires and implement these results in the production line to select the right material, the method to save investment costs.