İslam Hukuku akid teorisi açısından internet üzerinden yapılan sözleşmeler
Contracts made over the internet in terms of Islamic Law contracting theory
- Tez No: 558555
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPASLAN ALKIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
İnternetin bir iletişim aracı olarak kullanılması ve gittikçe yaygınlaşması birçok sözleşmenin internet ortamında kurulabilmesi durumunu ortaya çıkarmıştır. İnternet ortamında elektronik araçlarla yapılan sözleşmelerin İslam hukukunun ortaya koyduğu akit teorisine uygun olarak kurulması gerekmektedir. Modern hukuk ve İslam hukuku akit nazariyesi hükümleri açısından internet üzerinden yapılan sözleşmeler, akdin kuruluşu, geçerlilik şartları, muhayyerlikler, cayma hakkı ve ikâle açısından benzerlikler ve farklılıklar bulunmaktadır. İnternet üzerinden yapılan sözleşmeler klasik usulle yapılan sözleşmelerle büyük ölçüde örtüşmekle beraber, aralarında elektronik ortamın mahiyetinden kaynaklanan tarafların ehliyet ve yetkisinin tespiti, elektronik aracıların kullanılması, elektronik ortamda kurulmayan sözleşmeler gibi bazı hususlarda farklılıklar ortaya çıkmaktadır. Özellikle internet üzerinden yapılan sözleşmelerde tarafların bilinmiyor olması karşı tarafın ehliyeti ve üçüncü şahıslarla ilgili yetki sorununu ortaya çıkarabilmektedir. İnternet üzerinden yapılan sözleşmelerde icabın umuma yapılabilmesi mümkün olmakla birlikte“icab”ile“icaba davet”ayrımına dikkat edilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The use of the Internet as a means of communication and the widespread use it have resulted in the fact thatmany contracts can be established on the internet. Contracts made by electronic tools on the internet should be established in accordance with the Contractual Theory proposed by Islamic law. There are similarities and differences in contracts made over the internet between modern law and Islamic law in terms of establishment of contract, conditions of validity, onapproval, right of withdrawal and termination. Although contracts made over the Internet largely correspond to the agreements made with the classical method, there are differences in some issues arising from the nature of the electronic environment such as determination of the license and authority of the parties, the use of electronic agents and contracts that cannot be established in electronic environment. In particular, the fact that the parties are not known in the contracts made over the internet may reveal the competence problem of the opposite party and the authorization of third parties. Although it is possible to make public offer in internet contracts, attention should be paid to the distinction between“offer”and“call for offer”.