Practical and fully secure multi keyword ranked search over encrypted data with lightweight client
Şifrelenmiş veri üzerinde tümüyle güvenli, uygulanabilir, derecelendirilmiş ve çoklu anahtar kelime destekleyen arama methodu
  1. Tez No: 558562
  2. Yazar: TOLUN TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAY SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Veri depolama, programlama ve benzeri bulut hizmetleri, kullanıcılarını bahsi geçen işlemlerin doğrudan yerine getirilmesinin yükünden kurtarmayı amaçlar. Bulut hizmetleri, oldukça popüler ve zahmetsiz olmasının yanı sıra, depolanan verinin mahremiyeti dikkat edilmesi gereken önemli bir husustur. Bu noktada, verinin pratik ve verimli bir şekilde işlenebilmesi için, klasik şifreleme yöntemleri bir çözüm teşkil etmez. Şifrelenmiş veriler üzerinde derecelendirilmiş Çoklu anahtar kelime ile arama(MRSE), sorgulanabilir şifrelemenin(SSE) özel bir dalıdır. Bu yöntem, kullanıcılarının şifrelenmiş veriler üzerinde, sorgularına karşılık gelen en yakın sonuçları güvenli bir şekilde bulabilmelerini sağlar. Benzerlik hesaplamasında kosunüs benzerliği ve tf-idf sembolizasyonu gibi araçlar kullanılır. Bu çalışmada, k-NN ve kabaca homomorfik şifreleme(SWHE) gibi tekniklerden yardım alan özgün bir MRSE metodu sunuyoruz. Metodumuz veri, sorgu ve sorgu örüntüsü mahremiyetini sağlarken, erişim mahremiyetinin sağlanmasına da olanak sağlar. Bahsi geçen güçlü güvenlik ve mahremiyet seviyelerine ulaşabilmek için, sk-NN algoritmasının usule uygun bir güvenlik analizini sunarken, kullanılan SWHE şemasının sağladığı IND-CPA güvenlik seviyesinden de yararlanılıyor. Şema, benzer mahremiyet seviyeleri sağlayan ve sadece SWHE kullanan klasik MRSE modellerine nazaran 200 kat civarı bir performans artışı sağlarken, daha düşük seviyelerde mahremiyet seviyeleri vad eden çalışmalarla karşılaştırılabilir performanslar ortaya koyuyor. Uygulamamız ile şemamızı, yanıt süresi, depolama ve kota kullanımı cinsinden kıyaslarken, hafif bir istemci tanımlandığı ortaya koyuluyor
Özet (Çeviri)
Cloud computing offers computing services such as data storage and computing power and relieves its users of the burden of their direct management. While being extremely convenient, therefore immensely popular, cloud computing instigates concerns of privacy of outsourced data, for which conventional encryption is hardly a solution as the data is meant to be accessed, used and processed in an efficient manner. Multi keyword ranked search over encrypted data (MRSE) is a special form of secure searchable encryption (SSE), which lets users to privately find out the most similar documents to a given query using document representation methods such as tf-idf vectors and metrics such as cosine similarity. In this work, we propose a secure MRSE scheme that makes use of both a new secure k-NN algorithm and somewhat homomorphic encryption (SWHE). The scheme provides data, query and search pattern privacy and is amenable to access pattern privacy. We provide a formal security analysis of the secure k-NN algorithm and rely on IND-CPA security of the SWHE scheme to meet the strong privacy claims. The scheme provides speedup of about two orders of magnitude over the privacy-preserving MRSE schemes using only SWHE while its overall performance is comparable to other schemes in the literature with weaker forms of privacy claims. We present implementations results including one from the literature pertaining to response times, storage and bandwidth requirements and show that the scheme facilitates a lightweight client implementation.