Nafion modified nca cathode synthesis for superior cycling performance of lithium-ion batteries
Yüksek çevrim performanslı lityum iyon bataryalarının katot elektroları için dizayn edilmiş nafyon yüzey iyileştirmeli nca katot malzemeleri
  1. Tez No: 558565
  2. Yazar: AYÇA YİĞİTALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMİYE ALKAN GÜRSEL, DR. ÖĞR. ÜYESİ ALP YÜRÜM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Yüksek enerji yoğunlukluları ve taşınabilir boyutları sayesinde, lityum-iyon piller günümüz teknolojisinde çok önemli bir rol oynamaktadır. Her ne kadar bilimsel araştırmalar yüksek performanslı anot materyallerine yönelik bir çok araştırma alanı sağlasalar da, anot elektrotuna göre daha düşük kapasiteye ve daha yüksek maliyetlere sahip olan katot elektrotlar, hep daha sınırlı araştırma alanında kalmıştır. Bu nedenle, katotların hem verimini hem de performanslarını arttırmak için son zamanlarda yoğun çalışmalar yapılmıştır. Üç katmanlı katot elektrotlarından birisi; elektrikli arabalar ve taşınabilir elektronik ekipmanların katotlarında kullanılan nikel, kobalt ve alüminyum oksitli (NCA) katot malzemeleridir. NCA katot malzemesi, yüksek kapasiteleri, enerji ve güç verimliliğine sahip olmaları gibi özellikleri sayesinde lityum iyon bataryalarında yaygın olarak kullanılan elektrot malzemeleri içersinde yer alır. Bu özelliklerinin yanında, NCA katot malzemeleri diğer katotlara göre daha düşük maliyetlerle üretilebildikleri içinde gelecek vaadeden elektrotlar arasındadır. NCA katot malzemelerinin teorik kapasiteleri 279,05 mAh/g dır. Bu katotlar farklı sentez metotlarıyla üretilebilir olma avantajlarına sahip olsalarda, yapılarında bulunan mikro ve nano boyuttaki çatlaklar ve çevrim içi testler sırasında elektrolit yapısından da kaynaklı yan reaksiyonlar sebebiyle çevrimli testler sırasında kapasitenin düşmesine ve pil yapısının bozulmasına neden olmaktadır. Başka bir deyişle, nafyon; iyonik iletkenliği ek bir direnç yaratmadan arttıran, yan reaksiyonları engelleyen ve katodun yapısında doğal veya kaplama sırasında varolan çatlakların arasını doldurarak katotu bir arada tutmayı sağlayan destek malzemesidir. Bu yüksek tezi çalışmasında, NCA katot malzemesinin sentezi 750 °C hava ortamında kimyasal çökeltme metodu kullanılarak yapılmıştır. Üretilen NCA toz malzemesi X-Işını Spektroskopisi (XRD), taramalı elektron mikroskobu (SEM), Indüktif Eşleşmiş Plazma-Kütle Spektroskopi (ICP) ile incelendikten sonra elde edilen NCA katot elektrotlar, Nafıon'un elektrokimyasal özelliklere ve NCA katot elektrotuna olan katkısını göstermek üzere; kıyaslamalı olarak rate kapasite testleri, cycling voltametre testleri ve elektrokimyasal empedans testleri ile incelenmiştir. Sonuçlar nafyon destekli NCA katot elektrodu ve saf NCA katodu şeklinde kıyaslanarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Lithium-ion batteries, due to their high energy density and portable dimensions, play a very important role in today's technology. Although scientific research has provided many different areas for high-performance anode materials, cathode electrodes with their lower capacities and higher costs have always been less researched. With the advancement of battery technology, the research community has recently been carrying out various studies both on the yield and the performance of the cathode materials for lithium-ion batteries. One of the three-layer cathode electrode family is nickel, cobalt, and aluminum oxide (NCA) used in the positive electrode of electric cars and portable electronic equipment. The NCA cathode material provides higher capacities, energy and power efficiency, and is widely used in lithium-ion batteries. Besides these specifications, they are found among the most promising positive electrode because of two reasons, lower synthesis costs and promising electrochemical properties. The theoretical capacity of NCA cathode is 279.05 mAh /g. While these cathodes have the advantage of being produced via different synthesis methods, they can cause a decrease in capacity with time and degradation of the battery structure during cyclic tests due to micro and nanoscale cracks in the structures alongside reactions occurring over time. To overcome the main problem of NCA cathode, as established earlier, I focused on the Nafion-coated NCA electrode. It is expected that Nafion coated NCA cathode material may improve ionic and electronic conductivity by covering the surface and prevent the side reactions and thus stabilize the capacity under cycles, which may lead to an increment in the life span of NCA cathode. NCA cathode active material was synthesized by a modified co-precipitation method at 750°C in an air atmosphere. The obtained NCA powder was characterized by X-ray diffraction, scanning electron microscopy and inductively coupled plasma-mass spectrometry. To understand the surface and structure of the electrode, the pristine and nafion-coated electrodes were also structurally characterized with X-ray diffraction, scanning electron microscopy, inductively coupled plasma mass spectrometry as well as battery tests that were carried out on both electrodes to understand their cell characteristics. The results were comparatively interpreted for nafion supported NCA cathode electrode and pristine NCA cathode.