Akıllı malzemelerin mimaride kullanım olanakları
Applications of smart materials in architecture
- Tez No: 558721
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLHAN VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Günümüzde mimari tasarımların değişken, çevresel uyaranlara yanıt veren, kullanıcıya kolaylık sağlayan bir anlayışta olması istenmektedir ve bu anlayış doğrultusunda akıllı malzeme kavramı mimari tasarımlarda daha da fazla yer almaktadır. Akıllı malzemeler fiziksel, kimyasal ve biyolojik dış uyaranlara karşı kendi kendini harekete geçirerek özelliklerini değiştiren, enerji ve/veya madde alışverişi yaparak cevap veren, tepkileri öngörülebilen malzemeler olarak tanımlanmaktadır. Yapılan çalışmanın amacı, her geçen gün hayatın her alanında daha da fazla yer alan ve sunduğu kolaylıklar nedeniyle dikkatleri üzerine çeken akıllı malzemelerin mimaride kullanım olanaklarını kapsamlı bir şekilde inceleyerek, detaylı bir çalışma sunmaktır. Tez kapsamında akıllı malzemelerin türleri, özellikleri, tarihçesi, kullanım alanları, avantajları ve dezavantajları incelenmiş ve malzemelerin uygulama örnekleri analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular ve irdelemeler sonucunda akıllı malzemelerin farklı özelliklere sahip olduğu ve daha çok dış mekanda tercih edildiği, çeşitli malzemelerle birlikte uygulanabildiği, en yaygın kullanılan malzeme türünün adezyon değiştiren akıllı malzeme olduğu tespit edilmiştir. Sonuçlar ve öneriler bölümlerinde akıllı malzemeler ile ilgili avantajlar ve dezavantajlar anlatılarak akıllı malzemelerin uygulanabilirliği incelenmiş ve gelişimi, üretimi devam eden akıllı malzemelerin önümüzdeki süreçte mimarinin üretken ve bütünleştirici bir parçası haline geleceği öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
Nowadays, architectural designs are expected to be in a manner that variable, responsive to environmental stimuli and user friendly and as a result of this manner smart material concept has become more common in architectural designs. Smart materials are defined as materials that respond to physical, chemical and biological external stimuli by self-activating through changing their properties, exchanging energy and/or substance and have predictable reactions. The purpose of this study is to present a detailed study by examining the applications of smart materials in architecture, which are increasingly take part in every part of our lives and attract attention due to providing easiness. Within the scope of the thesis, types, properties, history, usage areas, advantages and disadvantages of smart materials were studied and application examples of smart materials were analyzed. As a result of the findings and discussions, it has been determined that smart materials have different properties and they are mostly preferred outdoor areas, they can be used together with various materials and the most widely used smart material type are the adhesion changing intelligent materials. The advantages and disadvantages of smart materials were explained in the conclusions and recommendations sections and applicability of smart materials were examined and it is foreseen that the smart materials which are developing and producing will become a productive and integrative part of architecture within the next years.